Samferdsel
14.10.2016
Hva ville skjedd om aktører med innflytelse på trafikksikkerheten spurte hvordan de kan hjelpe sjåføren til å lykkes? spør Per Andreas Langeland i denne kommentaren. Og han gir noen svar.
En studie TØI nylig har gjennomført (TØI-rapport 1494/2016) viser at det er 35 prosent flere drepte per innbygger i ulykker med tunge kjøretøy i Norge enn gjennomsnittet i Europa. Den prosentvise nedgangen i slike ulykker i Norge er også blant de laveste i Europa. Dette til tross for at Norge generelt er blant de mest trafikksikre landene i verden.
Les merStudien trekker fram at spredt lokalisering av virksomheter og gode tider har gitt mye tungtrafikk på veier preget av svinger og lite atskilte kjøreretninger som en viktig forklaring til den høye andelen tungbilulykker i Norge.
Spørsmålet vi kan stil


































































































