AddToAny

Nasal smertelindring til barn er trygt og lett å administrere

Akutte og prosedyrerelaterte smerter hos barn i akuttmottak kan lindres bedre og enklere med nasal administrasjon.
Last ned PDF (pdf, 2.09 MB) Hovedbudskap

Forskning viser at smertelindring til barn ofte er utilstrekkelig i akuttmottak. Nye smertelindringsmetoder med nasal administrasjon av deksmedetomidin og ketamin kan forbedre og forenkle praksisen. Vi har innført en ny retningslinje med hovedvekt på disse legemidlene. Erfaringen vår tilsier at man i en slik endringsprosess bør følge en modell for kvalitetsforbedring.

Smerter er en av de viktigste grunnene til at pasienter søker helsehjelp. Akuttmottak er ofte pasientenes første møte med spesialisthelsetjenesten, og denne konteksten kan være fremmed og skremmende, særlig for barn (1).

Barn på sykehus utsettes ofte for smertefulle prosedyrer, som kommer på toppen av smertene som følger grunntilstanden. Nåtidige smerter og angst hos barn kan føre til at de senere får økt smertesensitivitet og vedvarende sykehusangst, samt gjøre det vanskeligere å gjennomføre nødvendige undersøkelser og prosedyrer (2).

Smerter er underdiagnostisert og -behandlet hos barn.

Smerter er underdiagnostisert og -behandlet hos barn, og kvaliteten på behandlingen påvirkes av hvordan helsetjenestene er organisert og prosedyrene etterlevd (3). En studie fra skandinaviske akuttmottak fant at 73 prosent av de ansatte ønsket bedre rutiner for å smertelindre barn (4). Internasjonale studier fra akuttmottak rapporterer at 40-60 prosent av barn med smerter ikke får tilbud om smertelindring (5, 6).

Barn på sykehus blir ofte utsatt for tvang i forbindelse med undersøkelser og behandling (7). I den nevnte skandinaviske studien brukte 79 prosent av akuttmottakene fysisk holding jevnlig (4). Bruk av tvang kan være brudd på FNs barnekonvensjon, som Norge har ratifisert og forpliktet seg til (8).

Eksempler på tvang kan være fysisk holding, bruk av overtalelse, bestikkelser og trusler. Bruk av legemidler kan også innebære tvang hvis barnet nekter å ta dem. Tvang kan ha negative fysiske, psykiske og emosjonelle konsekvenser både på kort og lang sikt (1).

Blant annet kan barn utvikle sykehusskrekk som vedvarer inn i voksen alder. Tvang kan oppleves som krenkende og forsterke den traumatiske opplevelsen av å bli innlagt på sykehus (9). Helsehjelpen bør derfor så langt som overhodet mulig gjennomføres med tilstrekkelig smertelindring og uten bruk av tvang.

En prosjektgruppe skulle foreslå forbedringer

Akuttmottaket ved Oslo universitetssykehus, Ullevål tar årlig imot cirka 1200 barn under 16 år med kirurgiske problemstillinger. Sykepleierne erfarte at smertelindringen ofte var utilstrekkelig, og i noen tilfeller marginal. Vi etablerte derfor en prosjektgruppe som besto av fagsykepleiere fra akuttmottak og en barneanestesilege for å undersøke hvordan vi på en bedre måte kunne sikre smertelindri

Les mer

Flere saker fra Sykepleien

Andrzej Gorecki er sykmeldt, men får ikke sykepenger. Han forstår ikke hvorfor.
Sykepleien 20.02.2024
Kanskje er det alderen, men jeg klarer bare ikke å mønstre den store begeistringen for den siste kunstig intelligens-bølgen.
Sykepleien 06.12.2023
Det finnes ikke en stor reserve av sykepleiere, viser denne studien. De aller fleste har relevante stillinger, selv om de ikke arbeider med direkte pasientkontakt.
Sykepleien 13.10.2023
DU VET KANSKJE at du har pensjonen din i KLP og at du har «offentlig tjenestepensjon», men vet du hva dette egentlig betyr for deg?
Sykepleien 13.10.2023
Sykepleie er som jazz. Hva kjennetegner jazz? Improvisasjon.
Sykepleien 28.09.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt