AddToAny

Høyrepopulismens vekst, sosialdemokratiets fall

Høyrepopulismens vekst, sosialdemokratiets fall
Mange lurer på om framveksten av høyrepopulismen har en sammenheng med et sosialdemokrati krise. Tankesmien Agenda og Res Publica tematiserte dette under Arendalsuka.
-
Men er sosialdemokratiet i krise? Det er jo mulig å avvise problemstillingen.
Om sosialdemokratiet er i krise, kommer an på hvilke land vi ser på, mener Sigrun Åsland i Agenda. Som legger til at det fortsatt fins mange arbeidere i Europa, men ikke så mange mannlige industriarbeidere.

-
Sosialdemokratiet ligner andre partier
Sylo Taraku, også fra Agenda, mener at sosialdemokratiet er i krise i mange land fordi partier som tidligere var statsbærende og med regjeringsmakt i dag nesten er helt utradert. I kjølvannet av dette har altså høyrepopulistiske partier vokst fram.
Krisa i Europa er åpenbart et resultat av en kapitalisme som har løpt løpsk. Alt for mange har ikke fått være med på velstandsveksten. Det sosialdemokratene nå trenger er å få gjeninnført en sterk fellesskapsfølelse både i egne rekker og blant folk flest. På denne måten kan også overdreven nasjonalisme og individualisme brytes ned, sier �
Les opprinnelig artikkel

Flere saker fra NNN-arbeideren

Psykisk helse, kollektivtransport og Pride prioriteres av ungdommen det neste året. Ja, og ikke minst generell ungdomsaktivitet.
NNN-arbeideren 10.06.2026
? ECUADOR: Da Unilever startet et nytt datterselskap for å lage Magnum-iskrem i Ecuador, ble de to lokale fagforeningene automatisk oppløst og nedlagt.
NNN-arbeideren 10.06.2026
Et flertall på Stortinget ber regjeringen legge fram forslag om å avvikle Prisrådet for havbruk. Det er de som fastsetter prisene som er grunnlaget for lakseskatten.
NNN-arbeideren 10.06.2026
* Streikestøtte * Utdanningsstipend for medlemmer som vil etter-og videreutdanne seg * Kurs for medlemmer og tillitsvalgte * Å lønne de som jobber i foreningene og forbundet.
NNN-arbeideren 10.06.2026
NNN gikk solid i pluss i 2025, viser regnskapet. Driftsresultatet endte riktignok 16,5 millioner kroner i minus.
NNN-arbeideren 10.06.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt