AddToAny

Trafikksikkerhet og regionreform

Trafikksikkerhet og regionreform
FORSKNING: De mange reformene i veisektoren de siste årene gjør at aktørene må finne nye måter å samarbeide om trafikksikkerhet på.
Statens vegvesens sektoransvar innebærer at vegvesenet fortsatt skal ha en ledende rolle i trafikksikkerhetsarbeidet, men fylkeskommunene ønsker å være mer involvert i oppgavene enn tidligere.

Reformene i veisektoren startet med opprettelsen av Nye Veier i 2016, og har siden fortsatt med overføring av veiadministrasjon til de nye fylkene og omorganiseringen av Statens vegvesen.

Endringene gjør at ansvaret for trafikksikkerhetsarbeidet blir delt mellom flere aktører. I en rapport på oppdrag fra Statens vegvesen, kartlegger NORCE fylkeskommunenes forventninger til Statens vegvesens rolle i trafikksikkerhetsarbeidet, og hvordan de mener at Statens vegvesen bør praktisere sektoransvaret.

Datagrunnlaget for rapporten er gruppeintervjuer med informanter i ti fylkeskommuner (Oslo er ikke inkludert). Formålet med rapporten er å legge et grunnlag for det videre arbeidet med å avklare ansvar og roller i trafikksikkerhetsarbeidet.

Målet med desentralisering av oppgaver har ofte vært å øke effektiviteten i gjennomføring av oppgaver og tjenesteproduksjon, samtidig som demokratiet styrkes ved at de politiske avgjørelsene tas nærmere innbyggerne.

Samtidig kan desentralisering ha ulemper. Desentraliseringsreformer kan begrense lokalt handlingsrom og tjenestekvalitet fordi det økonomiske handlingsrommet er for lite. Regional differensiering kan også ha uønskede konsekvenser for tjenestenes standardisering og likhet (Kuhlmann og Wayenberg 2016).

Les mer

Flere saker fra Samferdsel

Takk til Heidi Tomten for kommentarer til mine innvendinger mot opphøyde sykkelfelt. Jeg tror noe av problemet i diskusjonen er at vi har ulike oppfatninger av hva som er de største problemene mht.
Samferdsel 03.02.2022
Vi har merket oss Torkel Bjørnskaus innlegg i Nordre Aker Budstikke og på TØI sine nettsider, hvor han lener seg på tall fra Oslo skadelegevakt,
Samferdsel 31.01.2022
Det har kommet mange synspunkter og motinnlegg etter mitt utspill om opphøyde sykkelfelt. Det er bra. Det er viktig å få diskutert dette.
Samferdsel 10.01.2022
Det foreløpige tallet for antall drepte i trafikken i 2021 er 87. Foreløpig tall i 2020 var 95, endelig tall ble 93. Nedgangen i antall drepte i trafikken fortsetter.
Samferdsel 05.01.2022
I en artikkel i Nordre Aker Budstikke (NAB) argumenterer jeg for at opphøyd sykkelfelt ikke er noen god løsning, og implisitt at vanlige sykkelfelt er bedre.
Samferdsel 04.01.2022

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt