AddToAny

Store forventninger, lav betalingsvilje

SVEITS: Spriket mellom hva innbyggerne forventer av bøndene i Sveits og hva de faktisk kjøper i butikken, skaper utfordringer for landbruket.
Folk forventer høy standard på matproduksjonen, biologisk mangfold og matsikkerhet, men når de går på butikken, velger de perfekte epler og importert kylling som er fraktet med fly. Da er plutselig pris og utseende det viktigste, sier Fritz Glauser, visepresident i det sveitsiske bondelaget.
Han er en av flere sentrale personer fra landbruket og matindustrien i Sveits som er på talerstolen under IFAJ-kongressen for landbruksjournalister i Sveits. Temaet for dagen er utfordringer i systemet som påvirker bonden.
Bærekraft, klima og biologisk mangfold er noe av det som går mest igjen. Sveits er, i likhet med Norge, et høykostland som står utenfor EU. De har en sjølforsyningsgrad på 52 prosent.

PRESSES AV FOLKET
Sveits er også et land der folket i stor grad får være med å sette dagsorden, ettersom de har en ordning med direkte demokrati. Det innebærer at alle som samler inn 100 000 underskrifter, kan sende inn et forslag, som alle stemmeberettigede kan stemme over i en folkeavstemning.
Kritikere av landbruket har benyttet seg av denne muligheten flere ganger de siste årene. For to år siden var det blant annet en avstemning om at all husdyrproduksjon skulle legges om til økologisk, og det var nylig en avstemning om det skulle innføres et generelt forbud mot plantevernmidler.
Ingen av avstemningene fikk flertall, men det viser litt av presset samfunnet i Sveits legger på landbr
Gå til mediet

Flere saker fra Norsk Landbruk

Ifølge svenske Lantbruksnytt har man ikke lykkes i å finne en kjøper av det samlede konkursboet etter selskapet Agrointelli, som produserte roboten. Selskapet gikk som kjent konkurs i februar.
Norsk Landbruk 30.04.2026
- I løpet av de siste ukene har russiske veterinærmyndigheter avlivet husdyr i minst 10 regioner i Sibir, noe som har gitt regionens meierisektor et
Norsk Landbruk 30.04.2026
SELVFORSYNT MED STRØM: Solceller og batterier gir stabil trygghet
Norsk Landbruk 30.04.2026
63 prosent av IBUs totalramme til fylkesfordeling er alt oppbrukt.
Norsk Landbruk 30.04.2026
Guro Espeland, daglig leder i kjøttforedlingsbedriften Jæder, trenger mer norsk storfekjøtt og etterlyser samhandling og stimulerende tiltak. – Tiden er overmoden, noe må gjøres! sier hun.
Norsk Landbruk 30.04.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt