AddToAny

Sikrer fôrtilgang, også i krisetider

Om en krise skulle ramme kraftfôrprodusentene, kan det bli kritisk for norske husdyrbønder. Heldigvis har produsentene beredskapsplaner og litt erfaring med å håndtere uforutsette hendelser.
I disse tider, med en usikker geopolitisk situasjon og en rekke kriger og konflikter flere steder i verden, er det mange som har trappet opp beredskapen og forbereder seg på kriser på en helt annen måte enn tidligere. I kraftfôrbransjen trenger ikke en krise nødvendigvis å være utløst av en stor og dramatisk hendelse, men kan like gjerne handle om driftsstans i en fabrikk eller forsyningssvikt av en eller flere råvarer.

MANGE FABRIKKER GIR SIKKERHET
Direktør for kraftfôr i Felleskjøpet, Geir Langseth, kan fortelle at de er forberedt på både små og store hendelser som kan påvirke produksjonen.
- Vi er selvfølgelig urolige for mer alvorlige hendelser nå, i lys av det som skjer i verden, men mer realistiske krisescenarioer for oss, som kan forstyrre forsyningsevnen ut til husdyrbonden, kan være driftsstans eller brann i våre fabrikker eller funn av salmonella i fôr, sier han.
For Felleskjøpet, som har et stort nettverk av fabrikker i hele landet, er samarbeid mellom de forskjellige enhetene en viktig del av beredskapen.
- Vi har ulike planer for uplanlagte driftsstanser på anleggene våre, avhengig av lengden på stansen. På kort sikt kan stans på enkeltfabrikker dekkes opp ved å trappe opp produksjonen
Gå til mediet

Flere saker fra Norsk Landbruk

I den siste prognosen for kornsesongen 2025/2026 lander mathvete på 161 600 tonn, som er en formidabel vekst fra fjorårets krevende sesong.
Norsk Landbruk 18.06.2026
Det første utbruddet av Afrikansk svinepest (ASF) i Polen i 2026 er på en gård med hele 21 390 dyr, melder polske veterinærmyndigheter.
Norsk Landbruk 18.06.2026
Jeg vil absolutt ikke at det skal bli et sånn «veterinæryrket er så forferdelig»-intervju.
Norsk Landbruk 18.06.2026
Temaet er det samme, men de praktiske rådene har nok endret seg litt for de aller fleste melkeprodusenter i landet.
Norsk Landbruk 18.06.2026
På gården Santa Rita i Brasil melkes 2000 kyr tre ganger om dagen, de er nøye genetisk selektert for å gi ren A2-melk. 250 ansatte må til for å holde hjulene i gang.
Norsk Landbruk 18.06.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt