AddToAny

Rasjonell logistikk gir effektiv fôring

Rasjonell logistikk gir effektiv fôring
GJERDRUM: Det gjelder å ha logistikken i orden når man har mange munner å mette. Jens Thori Kogstad bruker bare en drøy time i døgnet på å fôre 80 melkekyr, 120 okser og 80 kviger.

- Jeg er ganske lat skjønner du, så jeg er nødt til å ha et effektivt opplegg, sier melkeprodusent Jens Thori Kogstad.

Nå vitner verken tunet, det ti år gamle løsdriftsfjøset med to roboter, beitene eller den nyrestaurerte kalveavdelinga om at Kogstad er en utpreget lathans, men ønsket om å gjøre fjøsstellet unna mest mulig effektivt, deler han nok med de fleste kolleger. Ved hjelp av plansilo, fôrmikser, hjullaster og minilaster har den driftige melkeprodusenten funnet en fôringslogistikk som fungerer godt i en travel hverdag.

VALGTE PLANSILO

Med 700 tonn melkekvote og framfôring av cirka 100 okser i året, trenger Kogstad omtrent sju tonn grovfôr hver dag. Med slike mengder gras var det helt uaktuelt for melkebonden i Gjerdrum å satse på rundballer.

- Bare tanken på all plasthåndteringa rundballer medfører, var god nok grunn til å droppe rundballer til fordel for plansilo, mener melkeprodusenten.

Han har to plansiloer, som er 13 meter brede og 60 meter lange. Kogstad har tre slåtter og skulle derfor optimalt sett gjerne hatt en plansilo til hver slått, men han har funnet en løsning som fungerer greit, selv med bare to siloer også. Han fyller den ene plansiloen med førsteslått og fôrer av fjor­årets avling fram til andreslåtten legges. Da tar han opp førsteslåtten og fôrer med den til tredjeslåtten legges oppå og foran førsteslåtten, og andreslått- siloen åpnes.

- Det går fint å fôre med bare første- eller andreslått, men jeg fôrer aldri med bare tredjeslått. Den har altfor lite struktur. Når de

Gå til mediet

Flere saker fra Norsk Landbruk

I den siste prognosen for kornsesongen 2025/2026 lander mathvete på 161 600 tonn, som er en formidabel vekst fra fjorårets krevende sesong.
Norsk Landbruk 18.06.2026
Det første utbruddet av Afrikansk svinepest (ASF) i Polen i 2026 er på en gård med hele 21 390 dyr, melder polske veterinærmyndigheter.
Norsk Landbruk 18.06.2026
Jeg vil absolutt ikke at det skal bli et sånn «veterinæryrket er så forferdelig»-intervju.
Norsk Landbruk 18.06.2026
Temaet er det samme, men de praktiske rådene har nok endret seg litt for de aller fleste melkeprodusenter i landet.
Norsk Landbruk 18.06.2026
På gården Santa Rita i Brasil melkes 2000 kyr tre ganger om dagen, de er nøye genetisk selektert for å gi ren A2-melk. 250 ansatte må til for å holde hjulene i gang.
Norsk Landbruk 18.06.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt