Gården til 39-åringen, som ser ut som den nederlandske versjonen av Kristoffer Hivju, ligger i Aalten, helt på grensa til Tyskland. Han er en av de første smågrisprodusentene som har skiftet fra 100 prosent nederlandske mordyr, til at de med TN-70 purka har blitt 50 prosent norske. Uheldigvis for Rotink sammenfalt overgangen med et utbrudd av PRRS (se faktaboks), i tillegg til at fôrleverandøren ikke fulgte helt med i timen på at ei ny purke også måtte ha et nytt fôr.
- I 2015, før vi fikk problemer med PRRS, hadde vi over 35 avvente per årspurke og produserte 35 000 smågriser. I fjor ble det redusert til 33 500 smågriser. Men vi skal nå være fri for PRRS, og vi har fått et nytt opplegg på ungpurkefôringa, så nå er produksjonen på vei opp igjen, forteller Rik Rotink.
TRANSPORTERER GJØDSLA TIL TYSKLANDSom vi skrev om i forrige nummer av Norsk Landbruk, er gjødsel en utfordring i Nederland, og mange svineprodusenter løser spredearealkravet med å transportere gjødsla til Tyskland. Rotink har bare 50 dekar selv, og gjødsla hans blir hentet av tankbiler og kjørt over grensa til tyske bønder, som sprer den på sine åkrer.
- Når tankbilene suger inn 37 kubikkmeter gjødsel, må det nødvendigvis pumpes 37 kubikkmeter luft ut. Jeg er 90 prosent sikker på at PRRS-viruset kom med lufta fra en tankbil, da gjødselkummen er i samme ende av fjøset som vi fikk utbrudd av viruset. Nå har vi lagt opp en 500 meter lang slange som tankbilen pumper ut lufta si igjennom, og så jobber vi med utstyr som skal settes på tankbilen og desinfisere lufta der og da. Jeg skjønner ikke hvorfor dette ikke er gjort før, sier svinebonden.
Han fikk PRRS-utbruddet i smågrisavdelinga, og når vi tar runden i fjøset, er det egne klær med spesielle fargekoder som henger utenfor avdelingene der han fikk påvist viruset. Skal røkterne hans inn der, må de bytte klær før de går inn og ta dem av seg igjen når de kommer ut. Utbruddet kom som nevnt samtidig som han byttet til TN-70 purker, og han fikk med det problemer med bogsår på ungpurkene og få grisunger når de kom igjen på andre kullet.
- Fôret vi brukte på den gamle krysni


































































































