AddToAny

Fiskerihoved staden

Fiskerihoved staden
I Båtsfjord lever de av og for fisk - og litt til. Selv om kommunen har mistet hundrevis av arbeidsplasser i fiskeindustrien siden 1990-tallet, så kan Båtsfjord fortsatt skilte med å være et av Norges største fiskevær og ha en av de største fiskerihavnene.
- Vi ligger midt i smørøyet. Fisken er rett ut i fjorden her og vi har tilgang på den hele året, sier Mikael Johansen. Han guider rundt i Båtsfjord og på arbeidsplassen Norway Seafood. Fortsatt henger navneskiltet oppe. Hvem vet om og når den nye eieren, lerøy, får navnet på veggen.

Johansen er hovedtillitsvalgt på Norway Seafood i Båtsfjord, den største private bedriften i kommunen. Han er også NNNs fylkeskoordinator i Finnmark.

Johansen viser oss rundt i lokalene. Produksjonen foregår for fullt. Normalt jobber det 100-120 personer på bedriften. I høysesongen øker antall ansatte til 140-150 personer.

- Om det er noen norske nordmenn på linja? Jo, det er faktisk to - av totalt 32.

Rundt 80 prosent av de ansatte er utenlandske. Bedriften har arbeidere fra 15-16 nasjoner. De fleste er bosatt i Båtsfjord.

- Jeg skal på norskkurs i kveld, forteller en utenlandsk kollega når Johansen slår av en prat. Å kunne norsk er en forutsetning for å få jobb. Bedriften legger til rette for at de ansatte kan gå på kurs.



Lokalt gull

Mye var annerledes da Johansen for 23 år siden begynte i fiskeindustrien. Johansen fikk sommerjobb på bruket, som de fleste skoleungdommene i Båtsfjord. Han ble, også som mange av de andre, værende i fiskeindustrien. Bruket var lokalt eid. Stort sett de fleste som jobbet der var norske. Alle tjente gode penger.

- Her lå det et bruk. Der nede et annet. litt lenger bort der, var det et til. Totalt var det vel 10-12, kanskje flere.

Johansen peker mens han kjører rundt på det lille tettstedet og forteller om «gamle dager» - ja, kanskje kan vi kalle det storhetstiden. Han forteller om fiskebruk som hadde over 400 ansatte. På Johansens arbeidsplass var de mellom 250 og 300. De gikk to skift.

Fiskeindustrien var lokalt eid, de hadde finansielle muskler og var lokale strateger som preget både næringslivet og samfunnsutviklingen.

lederne for de tre store fiskeribedriftene tok ikke bare ansvar for egen bedrift, men også for hele Båtsfjordsamfunnet. De investerte og påvirket utvikling i lokalt næringsliv, innførte ny teknologi, pushet på etablering av flyplass og også idrettslivet la de til rette for.

Men kanskje viktigst av alt: lederne av de store fiskeribedriftene forsøkte i det lengste å holde folk i arbeid i stedet for å permittere dem.



Les opprinnelig artikkel

Flere saker fra NNN-arbeideren

Dette har vært den beste dagen min her på bruket. Faen, noen ganger må vi bare si fra, ikke sant!
NNN-arbeideren 20.04.2026
NNN-medlemmene sakker akterut i lønnsutviklingen. Men NHO vil ikke være med på at det er lederne som stikker av med pengene.
NNN-arbeideren 20.04.2026
NNN er forbundet for deg som jobber i mat-og drikkevareindustrien. Vi er nærmere 30.000 medlemmer. Sammen med andre forbund i LO er vi mer enn 900.000 medlemmer. Forbundet ble stiftet i 1923.
NNN-arbeideren 20.04.2026
Tariffoppgjøret i 1986 endte i en historisk arbeidskonflikt. LO krevde økt kjøpekraft og 37,5 timers arbeidsuke, arbeidsgiverne ville ha moderasjon.
NNN-arbeideren 20.04.2026
Kokk- og servitørfagene stikker fortsatt av med flesteparten som søker seg til matfagene.
NNN-arbeideren 20.04.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt