Regjeringen vil der varsle en rekke grep for å sikre bedre samsvar mellom utdanningstilbudene og behovene i arbeids- og samfunnslivet. Blant annet vil regjeringen gjøre endringer i finansieringssystemet for universiteter og høgskoler, går det fram av invitasjonen til framleggingen.
Utgangspunktet er at Norge relativt sett får færre i arbeidsfør alder etter hvert som befolkningen blir eldre og ungdomskullene mindre, og som en konsekvens sliter en rekke virksomheter i hele landet med å få tak i arbeidskraft med den rette kompetansen.
I Hurdalsplattformen sier regjeringen at den vil trappe opp tallet på nye studieplasser for områder med særlig stort kompetansebehov, og her er det læreryrket, sykepleie, realfag, IKT og medisin som nevnes spesielt.
- Utdanningssystemet kan ikke bare vokse i alle retninger. Det er et behov for å prioritere utdanninger som er etterspurt fra både studentene og arbeidslivet, og som gir kompetanse som er nødvendig for Norge, sa Borten Moe da han i august varslet at utsynsmeldingen ville komme.
Dimensjonering av studietilbudene ved universiteter og høgskoler er derfor et av temaene i stortingsmeldingen.
Skepsis til politisk st


































































































