AddToAny

- Vi kan ikke abdisere fra norske verdier

Det var i et intervju med Panorama at sjefen for SOS-barnebyer i Norge, Sissel Aarak, tok til orde for en omfattende reform av bistandsbransjen.
Hensikten med reformen, også kalt Pledge for Change-initiativet, er å overføre så mye makt som mulig til nasjonale organisasjoner i de landene der målgruppene for bistanden finnes.

Vi må overføre så mye makt som mulig til nasjonalkontorer i de landene der målgruppene våre er. Det innebærer blant annet at vi lar dem utarbeide lokale og nasjonale strategier

Sissel Aarak, generalsekretær i SOS-barnebyer

- Det innebærer blant annet at vi lar dem utarbeide lokale og nasjonale strategier som deretter blir styrende for vårt felles utviklingsarbeid, sa Aarak.

Hun ga uttrykk for at internasjonale organisasjoner skulle gi mer frie midler uten å legge sterke føringer og krav. Som eksempel på uheldige betingelser viste Aarak blant annet til reaksjoner fra sine lokale samarbeidspartnere om likestillingskrav i situasjoner med sult.

- Norge må stå for sine verdier

- Min hovedkritikk av Aarak er at hun ønsker at norske myndigheter som bistandsgiver skal bevilge penger uten å stille krav. Det mener jeg er en misforstått måte å iverksette «lokalt ledet utvikling» og Pledge for Change, sier Georgsen.

Han har selv deltatt i forberedelsene til Pledge for Change, som er et initiativ der internasjonale bistandsorganisasjoner forplikter seg til å jobbe for overføring av mer makt til nasjonale og lokale aktører i samarbeidsland.

Care Norges generalsekretær støtter prinsippene bak reforminitiativet, men mener at Norge fortsatt må stille klare krav - i tråd med norske politiske verdier.

Jeg har møtt mange nasjonaldirektører som er fortvilet over at de må gjennomføre likestillingstiltak, samtidig som de står overfor langt mer prekære problemer lokalt.

Sissel Aarak, generalsekretær i SOS-barnebyer

- Jeg mener at

Les mer

Flere saker fra Panorama Nyheter

Forhandlingene om en forpliktende pandemi-traktat er krevende og preget av mistillit, ifølge helse- og omsorgsminister Ingvild Kjerkol (Ap).
Panorama Nyheter 28.09.2023
Norges statsminister er ikke i tvil, etter besøk i Ukraina og en rekke møter med ukrainske ledere: Bistanden Ukraina aller helst vil ha, er militær, utviklet på Kongsberg og heter Nasams.
Panorama Nyheter 28.09.2023
Militærjuntaen som kuppet makten i Burkina Faso i fjor høst, sier at landets sikkerhetsstyrker avverget et nytt kupp onsdag.
Panorama Nyheter 28.09.2023
Mer enn 10.000 mennesker har rømt boligene sine i deler av Haitis Centre-provins etter flere angrep fra væpnede gjenger, ifølge landets migrasjonsmyndigheter.
Panorama Nyheter 28.09.2023
Ukraina ber flere land gjøre som Norge og forplikte seg til langsiktige støttepakker. EU og FN mener også det er behov for det - i tillegg til umiddelbar hjelp.
Panorama Nyheter 28.09.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt