Administrerende direktører i norsk finansbransje fikk i 2022 en lønnsvekst på 7,3 prosent. Det innebar reallønnsøkning, i motsetning til snittet blant andre ansatte.
Det hviler et veldig stort ansvar på ledere både i finansbransjen og ellers. Man må tenke at over tid så er dette negativt for den økonomiske utviklingen.
Trygve Slagsvold Vedum, finansminister
Beregningen av lønnsutviklingen blant administrerende direktører kommer frem i den første av to rapporter fra Det tekniske beregningsutvalget for inntektsoppgjørene, som legger grunnlaget for årets oppgjør.
Tallene viser at olje-lederne bevilget seg en lønnsøkning på 21,3 prosent, industrien 9,6 prosent. Ledere i bygg- og anleggsbedriftene landet på det samme som finansdirektørene, 7,3 prosent.
Finansminister Trygve Slagsvold Vedum advarer mot tendensen og frykter at dette over tid kan true den norske modellen, der «hele laget skal løftes», som han sier.
STARTER PERSPEKTIVARBEID
Prinsippet om at alle skal få sin del i den norske velstandsutviklingen var hovedbudskapet da finansministeren forrige tirsdag holdt foredrag om den kommende perspektivmeldingen i Universitetsbiblioteket på Universitet i Oslo.
Etter foredraget spurte Finansfokus om ikke lederlønnstatistikken var en bombe under fortellingen om den norske likehetsmodellen.
- Jo, over tid så er det det. Det har vært en kvalitet i Norge at hvis en b


































































































