Likestillingsforsker Sigtona Halrynjo ved Institutt for samfunnsforskning leder et forskningsprosjekt om kjønnsbalanse på toppen av næringslivet. Hun har også forsket spesielt på kvinner med karriere i finans, noe hun synes er ekstra interessant. For mens det er veldig jevn fordeling av kvinner og menn i bransjen som helhet, er det samtidig en av de bransjene med aller størst lønnsforskjeller mellom kvinner og menn.
En viktig årsak til lønnsgapet er at en stor overvekt av lederne i bransjen er menn. Men den virkelig store forskjellen finner vi i frontfinans der mange lever av å bygge individuelle porteføljer, påpeker Halrynjo.
STERK KONKURRANSE
Med individuelle porteføljer, personlig markedsføring og sterk konkurranse om de store kundene, vinner de som kan være veldig tilgjengelige for kundene. Vinnerne er vanligvis menn.
Sigtona Halrynjo forsker nå på om dette er i ferd med å endre seg, og på hvordan ulike likestillingstiltak fungerer. Hun ser trender som trekker i ulike retninger.
På den ene siden er næringslivet - også finansnæringen - opptatt av mangfold, likestilling og inkludering. Det oppleves som viktig at kundene ikke bare møter menn i mørke dresser.
Samtidig er det en tendens til sterk, internasjonal konkurranse med høyt arbeidspress og høye krav til leveranser. Mange konkurrerer om å være best i verden. Det medfører arbeidsuker langt utover det normale i Norge, forklarer Halrynjo.
HAR MENN SOM JOBBER MYE
Konkurransepreget i deler av bransjen er vanskelig å kombinere med familieliv - spesielt for kvinner.
- Det har vært en sterk holdningsendring mot mer likestilling, men kvinner i bransjen er ofte gift eller samboer med menn som også jobber mye. Mennene i bransjen har også høyt utdannede partnere med fulltidsjobber,


































































































