AddToAny

Uten nye medlemmer dør forbundet

Å skaffe nye medlemmer er den største utfordringen for alle fagforeninger. For Finansforbundet er politisk påvirkningsarbeid og synlighet noe av nøkkelen.
- Den store utfordringen for alle fagforeninger er å rekruttere så mange medlemmer som mulig. Det er grunnlaget for hele vår eksistens. Klarer vi ikke å rekruttere, lever vi ikke særlig lenge, sier forbundsleder Vigdis Mathisen.

- Hva er nøkkelen for å lykkes med å verve nye medlemmer?

- Det er flere ting. Organisasjonen må engasjere seg politisk i saker som treffer medlemmene. Å drive overordnet påvirkningsarbeid er en av de viktigste tingene vi gjør. Kompetanse er et annet område vi jobber hardt med. Vi må medvirke til at medlemmene har kompetanse til jobben sin og også til det som kreves av jobben i fremtiden.

- Hvilke politiske saker er viktige for forbundet nå?

- Medeierskap er en viktig. Vi mener at ansatte kan både være gode eiere og gode arbeidstakere. Vi er i en bransje som går veldig godt, og medeierskap medfører at de ansatte kan ta større del i verdiskapingen. Finansskatt er en annen sak vi jobber mye med. Der har vi ikke nådd gjennom ennå, men det er uansett viktig å flagge holdninger rundt tingene som rammer medlemmene. Å vise at vi er uenige i det som foreligger, og at vi jobber for endring, er viktig.

- Finansforbundet er medlem av YS som er partipolitisk uavhengig. Er det en fordel?

- Absolutt. Vi står på for våre medlemmer uansett farge på regjeringen. Alt vi gjør, skal være i m

Les mer

Flere saker fra Finansfokus

KI-assistenter, chatboter som kunderådgivere og algoritmestyrt ledelse.
Finansfokus 10.06.2026
For mange pensjonister er fripolisen en viktig del av inntekten. En fripolise er opptjent pensjon fra en tidligere ytelsespensjonsordning i privat sektor.
Finansfokus 10.06.2026
Sverige har mer privat eierskap, og noen familier som tilfører veldig langsiktig eierskap.
Finansfokus 10.06.2026
I år øver finansnæringen ekstra mye på å nedkjempe trusler og aggresjon mot Norge.
Finansfokus 10.06.2026
PORSGRUNN: – Da Trump ble valgt høsten 2025 ble verden et mye mer uforutsigbart sted. Hans grønnlandsutspill var kanskje første skuddet som viste at verden nå var fundamentalt annerledes.
Finansfokus 10.06.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt