Foto: Ola Sæther
Nylig kunngjorde Universitetet i Oslo at de for første gang deltar i Oslo Pride. Like muligheter til å påvirke og delta i samfunnet uansett kjønnsidentitet, seksuell orientering og bakgrunn er viktige verdier for universitet, slår prorektor Ragnhild Hennum fast på UiOs nettsider.
- Det er flott at UiO kan stå opp for de svake og sårbare, hvis de vil, kommenterer forsker og lege Morten Horn.
Reagerte på blogg
Horn var blant dem som engasjerte seg i debatten som fulgte etter UiO-stipendiaten Aksel Braanen Sterris uttalelser om personer med Downs syndrom. I et intervju med Minerva i april, hevdet Sterri at mennesker med Downs aldri vil kunne leve fullverdige liv og at de er en økonomisk belastning for samfunnet.
* Diskrimineringsgrunnlag er lovgivningens opplisting av forhold som det er ulovlig å diskriminere noen på grunnlag av.
* I norsk lovgivning har vi forbud mot å diskriminere - direkte eller indirekte - på grunn av kjønn, etnisitet, nasjonal opprinnelse, avstamning, hudfarge, språk, religion, livssyn, nedsatt funksjonsevne, politisk syn, medlemskap i arbeidstakerorganisasjon, seksuell orientering og alder.
Kilde: SNL.no
Da en statssekretær i Kommunal og moderniseringsdepartementet kritiserte både uttalelsene og UiOs ansettelse av Sterri - rykket rektor Ole Petter Ottersen ut med et forsvar av Sterris ytringsfrihet. Han gjentok dette forsvaret i flere blogginnlegg og i et debattinnlegg i Uniforum. Men til tross for etterlysninger fra flere hold, tok rektoren aldri stilling til innholdet i Sterris ytringer.
Jan


































































































