AddToAny

SLIK FUNGERER TRIANGULA

For å finne gjerningspersonen som skyter. Han viser også fram en drone, som kan påmonteres en Triangula-enhet.
- Dronen kan da automatisk gå til de koordinatene som det blir skutt fra og etablere visuell kontroll på en gjerningsperson og følge denne fram til politiet får foretatt en pågripelse, forklarer Marents.
Samme dag viser Marents også fram flere Triangula-sensorer som allerede er plassert ut på Akershus festning. Her møter vi på to militære vakter som ikke har fått med seg at festningsområdet har fått et system for automatisk skuddeteksjon. De to følger interessert med da Marents forklarer hvordan systemet fungerer og viser fram på sin egen mobiltelefon.
Marents og Triangula har imidlertid ikke veldig lyst til å snakke om detaljer knyttet til dialogen med politiet og det mislykkede forsøket på å få etablert et pilotprosjekt i Oslo. Men han bekrefter at Triangula har tilbudt systemet til politiet, og at det foreløpig ikke har vært mulig å komme i mål med uttesting i Oslo.
- Men det er vel riktig å si at vi er ganske overrasket over at dette ikke har vært mulig å få til, gitt at vi har økonomisk støtte fra Forsvarsdepartementet og har FFI i ryggen, sier Marents.

BRED ENTUSIASME
Våren 2021 er det fra alle hold fra første øyeblikk optimisme og entusiasme å spore i forsøket på å rulle ut et banebrytende, teknologisk pilotprosjekt i Oslo politidistrikt. I tillegg til Oslo politidistrikt, deltar også Politidirektoratet, Heimevernet, FFI og Oslo kommune i samtalene. Alle ser mulighetene som teknologien kan gi.
Men det tar tid å forankre prosjektet «i linjen» innad i politiet. Oslopolitiet ber om mer tid til å overbevise ledernivået i distriktet. Det er de som må si ja til å bruke penger på et pilotprosjekt.
En lørdag i juni 2021 arrangerer derfor Triangula, sammen med Forsvarets Forskningsinstitutt (FFI), en storskala test av systemet på FFIs område på Kjeller, nord for Oslo. Dette er det nærmeste systemet fram til da er blitt testet i et ordinært bymiljø.
Hele området blir stengt av. Det blir skutt med skarpt. 52 skudd avfyres. Oppsettene som blir benyttet, er fire mobiltelefoner som sensorer på gateplan, i tette smug. Av de 52 skuddene er det bare ett systemet ikke greier å detektere og plassere riktig.
På samme tid er også to Triangula-sett klare for utlån til Oslo-politiet. Disse blir aldri hentet.
Etter sommerferien starter arbeidet med å få utarbeidet en formell intensjonsavtale. Heller ikke dette arbeidet kommer noen gang i mål.Finansieringen av pilotprosjektet er tenkt å være et spleiselag mellom Triangula, Oslo politidistrikt, Oslo kommune og Forsvaret. Den samlede kostnaden blir anslått å være på rundt 1,9 millioner kroner, forteller ulike kilder. Av dette, skal politiet og Heimevernet i fellesskap dekke en million kroner. Men selv en kostnad på inntil en million kroner blir for mye for Oslopolitiet, som spør om Forsvaret også kan dekke politiets andel. Svaret på det ble nei.
Forsvarets svar var at det var uaktuelt å dekke politiets del av driftskostnadene ved å bruke Triangula-systemet.
- Det er jo politiet som har mest bruk for dette systemet i fredstid, sier en forsvarskilde.
I et nytt forsøk på å skape entusiasme for prosjektet, arrangerer Triangula og Forsvaret i fellesskap en demonstrasjon på Rygge flystasjon 27 oktober 2021. Politiforum er blant de inviterte til demonstrasjonen, noe som gir støtet til en bred reportasje i bladets papirutgave i desember samme år.
En av dem som uttaler seg med stor iver i reportasjen, er daværende nestleder for Felles enhet for nasjonale bistandsressurser (FNB), politiinspektør Martin Strand.
- Jeg ser i høyeste grad behovet for denne typen systemer, og mener dette vil kunne ha stor nytteverdi også i det sivile samfunn. Dette er ikke et system som bare har militær verdi. Det er ingen tvil om at tidlig varsel om skudd kan gi oss verdifull informasjon samtidig som vi må evne å sette dette inn i en helhet slik at informasjonen kan bli benyttet effektivt, sier Strand til Politiforum.
Politiinspektør Per Øyvind Haugen i Politidirektoratet er også meget positiv. Han slår fast at mye tyder på at denne type teknologi nå begynner å bli moden for å bli tatt i bruk.
- Slik jeg ser det, kan dette systemet ha mange mulige bruksområder for politiet. Et hovedpunkt er at det kan gi bedre situasjonsforståelse. Det kan også være et tiltak i forebyggende arbeid, brukes innenfor det politioperative området og også innenfor etterforskning, sier Haugen.
Men entusiasmen fra de sentrale aktørene er til ingen nytte. Da julefreden senker seg over landet senere samme måned, bl
Gå til mediet

Flere saker fra Politiforum

KRIMINALETTERRETNING
Politiforum 22.05.2026
Oslo PD: Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) holdt i april en gjesteforelesning for studenter ved Politihøgskolen (PHS).
Politiforum 22.05.2026
Førsteamanuensis i psykologi Politihøgskolen Da jeg jobbet i helsevesenet for en tid tilbake, møtte en av mine pasienter opp med tett bandasje rundt hodet.
Politiforum 22.05.2026
Midt i Oslo sluttet hjertet til Tormod Lindgren å slå. Akkurat da kom to politimenn til stedet.
Politiforum 22.05.2026
Den tidligere politimannen Ramesh Børjesson Satchi var statist i storsatsingen «Harry Hole». Han pratet selv med Tobias Santelmann om å miste en kollega før begravelsesscenen i serien.
Politiforum 22.05.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt