AddToAny

Naturrisiko blir like viktig som klimarisiko

For finansnæringen er klimamålene i Paris-avtalen en del av hverdagen. Nå må de ansatte i bank og forsikring tilpasse seg nye globale regelverk for å sikre biomangfold og ta høyde for naturrisiko.
Tap av natur og biologisk mangfold utgjør en stadig større trussel mot verdiskaping og finansiell stabilitet. Økosystemer er i ferd med å kollapse, næringsgrunnlaget forsvinner. Finansbransjen må kunne håndtere risikoen ved langsiktige investeringer og låneavtaler.

AVTALE I KINA I ÅR?

FN har som mål at verden skal bli enige om konkrete mål i en «Naturavtale» på samme måte som verden ble enige om klimamål i Paris-avtalen. To år på overtid skal verdens ledere etter planen møtes på FNs COP 15 i Kunming i Kina til høsten for å bli enige om en avtale med konkrete mål og krav. FNs naturpanel (IPBES) har jobbet i mange år med å få frem kunnskap og sette opp globale mål for natur. Men fortsatt er det usikkert om når i høst det blir et møte om Naturavtale. Dato for møtet er ennå ikke fastsatt av vertskapet.

FINANS EN PÅDRIVER

Finans Norge forbereder sine medlemmer på kravene som ventes å komme i FNs Naturavtale. Ett av virkemidlene var Bærekraftkonferansen 27. april.

Vil du ha siste nytt fra finansbransjen? Abonner på vårt nyhetsbrev!

Generalsekretær Karoline Andaur i WWF Norge sier at den globale naturavtalen vil kreve e

Les mer

Flere saker fra Finansfokus

Valgkomiteen har sagt sitt. De vil ha Vigdis Mathisen og Arne Fredrik Håstein som ledere av Finansforbundet i tre nye år. Vi har spurt dem og de andre som er innstilt til forbundsstyret hva de mener er forbundets største utfordringer de neste tre årene og om de har et område de brenner spesielt for.
Finansfokus 10.10.2025
Psykologisk trygghet har blitt et populært begrep i dag, og er en nøkkel til å skape robuste, produktive team, om vi skal tro Trine Grønvold.
Finansfokus 10.10.2025
Det er ikke bare mennesker som må se jobbene sine truet av kunstig intelligens. Nå er det også hundenes tur.
Finansfokus 10.10.2025
Automatisering, kunstig intelligens, outsourcing og fusjoner er drivere som har gitt en kuttbølge i finans. Sist ut er Fremtind, Tryg, DNB og Sparebanken Norge.
Finansfokus 10.10.2025
Jack Zhang - grunnleggeren av fintech-selskapet Airwallex - har blitt sponsor og leverandør av finansinfrastruktur for fotballklubben Arsenal. Han er fra før sponsor for McLaren Formel 1.
Finansfokus 10.10.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt