JØRN-ARNE TOMASGARD
Banken er en gründerhistorie med bakgrunn i en tanke om å forbedre tilgangen på arbeidskapital for små og mellomstore bedrifter. Til dette tar de i bruk teknologi, digitalisering og data. Første kundeforholdet ble etablert 11. april 2018. Fra første kvartal 2020 har det vært full drift med to produkter. Nå har banken hovedkontor med 26 ansatte i Kirkegata i Oslo.
- Vi har et sterkt samfunnsengasjement, og et ønske om å skape et produkt som bidrar til å sikre den velferden vi er blitt vant med. Vi hjelper små og mellomstore bedrifter med nødvendig finansiering der tradisjonelle banker krever langt mer sikkerhet med pant i for eksempel eiendom. Ved hjelp av datadrevet innsamling av informasjon om kunden fra mange ulike kilder, klarer vi å avdekke mye, og kan vurdere hvor vidt vi kan gi lån eller ikke. Målet er at tapene skal begrense seg til maks rundt 25 prosent av inntekten, sier leder for produkt og teknologi Israr Khan i Aprila Bank til Finansfokus.
LÅN OPP TIL TO MILLIONER
Han forteller at de bruker kilder som kundens eget digitale regnskapssystem, åpne data fra Brønnøysundregistrene, og kredittvurderingsselskap.
- Vi vet at små og mellomstore bedrifter i mange tilfeller trenger penger raskt for å sikre driften eller vokse. Vi måler kontinuerlig effekten av virksomheten vår, og vet at vi har bidratt til å skape og bevare 1380 arbeidsplasser hos kundene våre den tiden vi har drevet. Vi har et mål om å skape en million arbeidsplasser hos kundene våre i løpet av dette tiåret, sier Khan.
DIGITAL BANK: Leder for produkt og teknologi Israr Khan i Aprila


































































































