AddToAny

Kritisk til fjerning av aksjerabatten

Regjeringen foreslår i endringene til statsbudsjettet å avvikle ordningen med skattefri fordel ved ansattes kjøp av rabatterte aksjer i egen bedrift. Tillitsvalgte i Finansforbundet er både skuffet og oppgitt.
I dag kan ansatte kjøpe aksjer med rabatt i den bedriften der de er ansatt, uten å skatte av fordelen. Dette gjelder innenfor en grense på 25 prosent av aksjeverdien og opp til 7 500 kroner. Regjeringen Solberg foreslo å sitt opprinnelig budsjettforslag å øke den skattefrie rabatten til 30 prosent. I dag er det over 40 000 vanlige ansatte, som er medeiere i de 100 største selskapene i Norge. Her er bygg og anleggsbransjen sterkt representert, men også oljenæringen, industri, logistikk, fiskeoppdrett, varehandel, finansinstitusjoner og konsulentvirksomhet har mange eksempler på bedrifter der ansatte på alle nivåer eier en betydelig andel i bedriften.

Et viktig vilkår i ordningen med ansattrabatt på aksjer er at den bare kan brukes dersom alle ansatte i bedriften får tilbud om å kjøpe aksjer. Dermed vil vanlige arbeidstakere kunne eie aksjer, ikke bare toppledelsen. Nå vil den nye regjeringen Støre fjerne all aksjerabatt til store protester fra tillitsvalgte i Finansforbundet som nå er samlet til Fagpolitisk konferanse på Gardermoen.

STØRRE FORSKJELLER

Kristian Kristensen er konserntillitsvalgt i SpareBank 1 SR-bank og er en av de tillitsvalgte som reagerer meget sterkt på forslaget om å fjerne aksjerabatten.

Ansattrabatt på aksjer er med på å bygge ned økonomiske forskjeller.

Kristian Kristensen, SR-Bank

-Jeg opplever at regjeringen i sitt forslag nå er opptatt av å ta en gruppe mennesker. Valgkampens store ord om å hjelpe de ansatte til økt medarbeiderskap, er glemt. Tanken her er at «de rike» ikke skal få tilgang på enda en gunstig ordning som er med å skape forskjeller, men konsekvensen av å fjerne denne rabatten vil ha stikk motsatt effekt.

Han peker på at dersom forslaget til å fjerne aksjerabatten blir vedtatt, så vil det skape større forskjeller. Da blir det vanskeligere og langt dyr

Les mer

Flere saker fra Finansfokus

KI-assistenter, chatboter som kunderådgivere og algoritmestyrt ledelse.
Finansfokus 10.06.2026
For mange pensjonister er fripolisen en viktig del av inntekten. En fripolise er opptjent pensjon fra en tidligere ytelsespensjonsordning i privat sektor.
Finansfokus 10.06.2026
Sverige har mer privat eierskap, og noen familier som tilfører veldig langsiktig eierskap.
Finansfokus 10.06.2026
I år øver finansnæringen ekstra mye på å nedkjempe trusler og aggresjon mot Norge.
Finansfokus 10.06.2026
PORSGRUNN: – Da Trump ble valgt høsten 2025 ble verden et mye mer uforutsigbart sted. Hans grønnlandsutspill var kanskje første skuddet som viste at verden nå var fundamentalt annerledes.
Finansfokus 10.06.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt