- Han har vært en veldig dyktig og bra politimann. Veldig solid politimann. Veldig snill. Ærlig, blid og hyggelig mann. Han er godt likt av publikum, er min erfaring, sa Rilvaag.
Ingen klager
Den tiltalte politibetjenten har jobbet ved patruljeseksjonen i Kongsberg hele karrieren.
- Jeg har aldri fått noen klager på tiltalte for noe vold eller andre ting, sa hans nærmeste sjef, og la til: - Han har vært god både på det praktiske og operative. () Han er veldig godt likt av kollegaene.
Politioverbetjenten fortalte at han også har vært på oppdrag sammen med den tiltalte kollegaen.
- Vi har vært i stressende situasjoner sammen, i en aksjon der det ble brukt kniv for noen år siden. Da var han rolig og kalkulert i det oppdraget. Tiltalte hadde god dialog med gjerningspersonen og fikk tatt fra ham kniven, fortalte politibetjentens sjef.
Alvorlige trusler
Rilvaag sa at hans viktigste oppgave de siste månedene har vært å ivareta sin medarbeider.
- Han har hatt det tøft. Han har vært imponerende flink til å stå på beina. Men det har kommet en god del trusler og trykk gjennom denne saken etter at videoen ble lekket til Dagbladet, sa politoverbetjenten og fortalte at det på et tidspunkt måtte iverksettes sikkerhetstiltak rundt tiltales bolig.
- Det var en del trusler på Facebook om at man skulle komme og ta ham, sa Rilvaag da han avga telefonisk avklaring i retten.
Flere andre politifolk stod i kø i Buskerud tingrett torsdag for å gi den tiltalte politibetjenten meget gode skussmål.
Har analysert videoen
En av v


































































































