Khrono
17.10.2016

Etikk. Institusjonene må selv finansiere en studie om forskningsetikk etter å ha fått nei fra blant annet Kunnskapsdepartementet. Kunnskapsdepartementet (KD) sa nei til å støtte den første undersøkelsen om forskningsjuks i landet på 20 år.
Norges forskningsråd takket også nei. Det samme gjorde de største universitetene i landet, skriver På Høyden.
Les mer- Da bestemte vi oss for å slå oss sammen, og gjøre det selv, sier professor Matthias Kaiser, leder for Senter for vitenskapsteori ved Universitetet i Bergen (UiB), om universitetet, høyskolen og etikkomiteene.
Senter for vitenskapsteori ved UiB setter denne høsten i gang landets første undersøkelse av tilstanden for den vitenskapelige redeligheten siden Kaisers egen studie, tilbake til 1997.
Vitenskapelig uredelighet er litt som doping i idretten, mener Kaiser:
- Tilfredsstillende å finne hos andre, men forferdelig å finne hos en selv.
Lunken interesse i sektoren
Blant annet foranlediget av ny lov om forskningsetikk, tok redelighetsutvalgene ved UiB og Høgskolen i Bergen (HiB) initiativet