AddToAny

Gull i grønne skoger

Å snuble over et uoppdaget kantarellsted er som å få en uventet gave. Her får du oppskrifter hvor skogens gull gir matretten den gode smaken av høst. Kremet gnocchi med stekt sopp og spinat er en deilig middag med myke potetgnocchi med en fløyelsmyk saus av fløte, dijonsennep og parmesan. Servér som den er eller med stekt fisk.
Steg 1: Lag hjemmelaget gnocchi
1. Stikk hull i potetene med en gaffel ca. 10 ganger.
2. Gni olje og salt rundt potetene. Putt potetene på en tallerken og kjør den på full guffe i mikrobølgeovnen i 5-10 minutter. Hvis du ikke har mikrobølgeovn så kan du koke potetene i lettsaltet vann til de er møre (ca. 25-30 min) 3. Kutt potetene i to og skrap ut fyllet. Ha fyllet i en bolle og mos det med en gaffel eller potetpresse til det ikke er noen klumper igjen. Bland inn mel, salt og egg. Kna den lett - til du har en myk, men ikke klissete deig.
4. Dryss litt mel utover en fjøl. Ha på deigen og form til lange pølser (ca. 2 cm tykke) og skjær i små biter. Trykk gjerne en gaffel lett over dem for å lage små riller (som hjelper sausen å feste seg).
5. Kok gnocchi i lettsaltet vann til de flyter opp (ca. 2 minutter). Ta dem ut og sett til side.

Steg 2. Stek soppen
1. Varm smør/olje i en stor panne på høy varme. 2. Tilsett sopp og la dem steke på én side uten å røre for mye først, slik at de får fin farge.
3. Tilsett løk og hvitløk mot slutten og stek til alt er gyllent og lukter fantastisk.
4. Krydre med litt salt og pepper. Sett til side i pannen.

Steg 3. Lag sausen i samme panne
1. Tilsett fløten, dijonsennep og soyasaus i pannen med sopp og gnocchi.
2. Rør forsiktig,
Gå til mediet

Flere saker fra Kjøkkenskriveren

God folkehelse er ikke bare en verdi i seg selv - det er samfunnets viktigste beredskap. Når kriser rammer, står en befolkning med god fysisk og psykisk helse stødigere.
Kjøkkenskriveren 30.10.2025
En ny undersøkelse fra facility management-selskapet Toma viser at 2 av 10 nordmenn ofte kaster mat hjemme.
Kjøkkenskriveren 30.10.2025
Det var mye som sto på programmet da Kost- og ernæringsforbundets fylkesledere og landsstyret hadde sin årlige samling i september. I år var den lagt til Oslo.
Kjøkkenskriveren 30.10.2025
Hvem har egentlig ansvaret når maten skal sendes ut til hjemmeboende? Mange kommuner bruker frivillige og private biler, andre har egne sjåfører og kjøretøy. Mattilsynet minner om at reglene for matsikkerhet er de samme, uansett hvem som leverer.
Kjøkkenskriveren 30.10.2025
Middag levert hjem kan være en hjelp på veien for å bidra til at eldre klarer seg selv, og i Lillestrøm kommune er dette en lavterskel-tjeneste som ikke krever vedtak fra kommunen.
Kjøkkenskriveren 30.10.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt