- Vi er veldig spente på meldingen og synes det er flott at humaniora tas på alvor, sier musikkviter Alexander Refsum Jensenius ved Universitetet i Oslo, som har vært med å skrive høringsinnspillet fra Akademiet for yngreforskere.
Kunnskapsminister Torbjørn Røe Isaksen presenterer de viktigste tiltakene i stortingsmeldingen om humaniora på et symposium på Universitetet i Oslo onsdag.
Da statsråden sendte sin nyttårshilsen til universitets- og høgskolesektoren via Khrono i år, var ønskene hans klare, også på vegne avhumaniora:
Måtte 2017 bli året vi hever kvaliteten på høyere utdanning, får store gjennombrudd i forskningen, og hele befolkningen vet hva humanioraer, skrevIsaksen.
Vil haforskningsfyrtårn
I sitt høringsinnspill til meldingen foreslår de yngre forskerne å utvikle et forskningsfyrtårn som kan bli det samme for humanistiske fag som det anerkjente forskningsinstituttet CERN i Sveits er for forskning påpartikkelfysikk.
Det bør tas initiativ til å utvikle et virkelig stort, humanistisk tverrfaglig forskningsfyrtårn i Norge. Hvorfor ikke satse på et humanistisk CERN, for eksempel The European Cultural Brain Centre? Det ville sette humanistisk forskning og undervisning på dagsordenen, og kunne gjøre Norge til en verdensleder som tiltrekker seg de beste forskerne, står det ihøringsinnspillet.
- Hvorfor ikke være litt ambisiøse? Vi klarer ofte ikke å tenke stort nok og prosjektene blir for små, sier Jensenius, som selv er en av lederne for Centre for Interdisciplinary Studies in Rhythm, Time and Motion (RITMO) ved Universitetet i Oslo, som nettopp fikk status som Senter for fremragendeforskning.
Jens


































































































