AddToAny

Etter gjenåpningen av Birgitte Tengs-saken: I dag tenker jeg på avhøreren, og det faget han brant for.

Etter gjenåpningen av Birgitte Tengs-saken: I dag tenker jeg på avhøreren, og det faget han brant for.
På 1990-tallet var det tilståelsen som var målet og Stian Elle var anerkjent som den beste av oss. Metodene vi brukte bar preg av klassiske systemfeil. Like fullt var det han som måtte tåle kritikken.
Skrevet av Asbjørn Rachlew, forsker ved Norsk senter for menneskerettigheter. I permisjon fra jobb som politioverbetjent i Oslo. Publisert 09.12.16 sist oppdatert 09.12.16

Relatert innhold

Emneord:

Etterforskning Asbjørn Rachlew Birgitte Tengs

Det er gledelig at politi og påtalemyndigheten har besluttet å iverksette ny etterforskning i Birgitte-saken. Faglig sett er det like gledelig å lese at etterforskerne oppfordres av Cold-case gruppen til å anlegge et åpent sinn og fri seg fra tanken om at fetteren i sin tid tilsto drapet. Det faktum vil uansett aldri bli glemt. I dag tenker jeg på avhøreren, og det faget han brant for.

Hemmelighold

Forut for drapet på Birgitte Tengs og avhørene av den siktede fetteren var det ikke kultur i norsk politi for å nedtegne det som faktisk foregikk under avhørene. Avhørene ble ikke tatt opp, og om vi la press på den mistenkte, formulerte vi våre rapporter elegant: Etter pågående spørsmål, opplyste siktede, Siktede ble deretter konfrontert med. osv. Hvor pågående vi var, eller hvordan konfrontasjonen fant sted, etterlot seg få spor i det skriftlige produktet. De manipulative teknikkene ble selvsagt aldri protokollert.

Hvor mange av oss - og i hvilken utstrekning - manipulative teknikker ble anvendt på 1990-tallet vet vi strengt tatt ikke, men i en relativt omfattende spørreundersøkelse, publisert i Politiforum i 2006, svarte 3 av 4 etterforskere at de forut for K.R.E.A.T.I.V. - utdannelsen ofte eller av og til benyttet seg av tilståelsesfokuserte avhørsmetoder. Det triste med den rådende tenkningen var at de som gjerne ble anerkjent som de beste, var de som raffinerte de manipulative teknikkene mest. Selv var jeg på god vei til å bli flink: Jeg ville bli den som fikk ansvar for de viktige og vanskelige avhørene. Min utvikling sto imidlertid i kontrast til samfunnet utenfor. Teknikkene jeg tilegnet meg tålte ikke (lenger) dagens lys.

Helt frem mot slutten av 1990-tallt ble politiets avhørsmetoder mystifisert og hemmeligholdt. - Vi anså våre avhørsmetoder som tjenestesak.

Når politiet lukker seg, øker faren for at våre me

Les mer

Flere saker fra Politiforum

KRIMINALETTERRETNING
Politiforum 22.05.2026
Oslo PD: Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) holdt i april en gjesteforelesning for studenter ved Politihøgskolen (PHS).
Politiforum 22.05.2026
Førsteamanuensis i psykologi Politihøgskolen Da jeg jobbet i helsevesenet for en tid tilbake, møtte en av mine pasienter opp med tett bandasje rundt hodet.
Politiforum 22.05.2026
Midt i Oslo sluttet hjertet til Tormod Lindgren å slå. Akkurat da kom to politimenn til stedet.
Politiforum 22.05.2026
Den tidligere politimannen Ramesh Børjesson Satchi var statist i storsatsingen «Harry Hole». Han pratet selv med Tobias Santelmann om å miste en kollega før begravelsesscenen i serien.
Politiforum 22.05.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt