Cosmopolite, torsdag 24. januar 2008
Jeg ringer Miloud. Denne gang tar han telefonen:
- Ja. Bare kom! Jeg er egentlig sykemeldt nå, men jeg er innom kontoret.
Miloud er effektiv, også i telefonen.
{f2}
Han møter meg i døra i ytterjakke og skjerf, som han aldri tar av seg.
- Det er litt travelt nå. Vi har et samarbeid med Det franske kultursenter, og i dag spiller Jane Birkin, gode gamle Jane Birkin, ikke sant? I morgen er det Djangofestival.
Miloud prater fort mens han geleider meg inn på kontoret sitt. Det er siste gang vi sitter her inne, om et par måneder skal hele Cosmopolite-maskineriet flyttes til Soria Moria på Torshov. Alt skal ut, figurene som står i vinduskarmen, den store Miles Davies-plakaten, Oslo Jazzfestivals pris fra 2001. Miloud skal få en ny scene som skal romme det han er aller mest glad i, musikken.
- Det å formidle noe til et publikum, det kan jeg. Jeg har hatt æren av å hente hit en del store musikere, det er jeg veldig stolt av.
{b}MINNER: Her ligger minner fra mange store konsertopplevelser.
Linda Schade
Jeg sto en gang i salen under en konsert med Gerry Mulligan da en mann fra publikum kom bort og puttet en tusenlapp i lomma mi. Konserten kostet vel rundt 250 kroner. Den er verdt mer enn det, sa han. Og du vet sånt....
Miloud tar seg til brystet og rister lett på hodet. Han har vært én av Norges viktigste konsertarrangører i over 30 år. Storheter som Chet Baker, Duke Ellington, Joe Henderson, Stephane Grapelli og Chick Corea, er bare en liten brøkdel av musikerne Miloud har presentert for det norske konsertpublikumet.
- Nå skal jeg åpne min fjerde scene på Soria Moria, forteller han.
Visst er det vemodig å forlate et hus med så mange minner, men Miloud dyrker muligheter framfor melankoli. Han er vant til å flytte. Først fra Musikkflekken i Sandvika til Cosmopolite på Majorstua, så til Cosmopolite i Oslo sentrum, og nå til Soria Moria på Torshov.
- Har du noen gang vurdert å kjøpe et lokale?
- Nei. Vi har ikke råd. Jeg vil heller bruke penger på opplevelser enn på å kjøpe en vegg.
Tilværelsen som døgnarbeidende konsertarrangør på jevnlig flyttefot har riktignok fått konsekvenser.
- Jeg hadde et slag før jul, forteller han.
- Ser du øyet mitt?
Det høyre øyet til Miloud er bare halvveis åpent, han har fått en lammelse etter slaget.
- Det handler om å brenne for noe, det tar tid å få resultater. En arrangør skal brenne for jobben. Jeg blir ikke lykkelig når det er fullt hus og konserten ikke er br


































































































