Uniforum
23.12.2022
Norge har vært et godt forbilde for verden når det gjelder likestilling og gratisprinsippet for høy utdanning. Det ser ut til at det ikke skal være sånn lenger.
Den norske regjeringen har foreslått å innføre en studieavgift for studenter utenfor EØS-området og Sveits fra og med høstsemesteret 2023. Avgiften skal minimum dekke kostnadene til utdanningsinstitusjonen og vil gjelde for nye studenter. Norge er ett av svært få land i verden som har gratis universitets- og høyskoleutdanning for utenlandske studenter.
Les merHovedargumentene for å innføre studieavgift er at norske studenter betaler når de studerer i utlandet, derfor burde utenlandske studenter betale her og at det er ikke fornuftig å bruke 5 milliarder i året av fellesskapets penger på dette. Står disse argumentene og kan vi se annerledes på dette?
Vi betaler når vi studerer i utlandet, de burde betale her
Der er få land hvor norske studenter må betale svært høye studieavgifter s


































































































