AddToAny

Bygger norsk Hedvig-filial

En blanding av forretningsinnovasjon og teknologirealisme fikk bankmannen Heiki Strengelsrud til å satse på jobben som norsk leder for den svenske forsikrings-oppstarten Hedvig.
Han har ti år bak seg som innovatør i DNB og var med å starte Aprilia Bank i 2016. Nå har han solgt seg til svenskene bak Hedvig forsikring, og fått ansvaret for å skape gjennomslag for den norske avleggeren. Det var to sider ved den svenske storsatsingen som fikk Strengelsrud til å starte i jobben i august i fjor - teknologirealismen og kundeorienteringen.

- Jeg har alltid prøvd å representere kundene, eller etterspørselssiden, i innovasjonsprosjekter jeg har deltatt i. Det blir for fort slik at diskusjonen handler om tilbyderen, og hvordan gjøre tilbyderens systemer bedre.

LETT Å FINTES UT

Han mener det er lett å la seg «finte ut» av teknologi-buzz, og så ende med å tenke at det er teknologien som skal gjøre jobben. Hos Hedvig fant han et annet tankesett.

- Hedvig bruker kunstig intelligens og teknologilæring til å gjøre medarbeiderne bedre til å gjøre sin jobb overfor kundene.

Det innebærer ifølge Strengelsrud for eksempel at maskinene «prepper» kundebehandleren til å stille relevante spørsmål til kunden, etter at kunden selv har lest inn en skaderapport i appen, som igjen har blitt maskin-transkribert fra tale til skrift. Når den aktuelle programvare

Les mer

Flere saker fra Finansfokus

Valgkomiteen har sagt sitt. De vil ha Vigdis Mathisen og Arne Fredrik Håstein som ledere av Finansforbundet i tre nye år. Vi har spurt dem og de andre som er innstilt til forbundsstyret hva de mener er forbundets største utfordringer de neste tre årene og om de har et område de brenner spesielt for.
Finansfokus 10.10.2025
Psykologisk trygghet har blitt et populært begrep i dag, og er en nøkkel til å skape robuste, produktive team, om vi skal tro Trine Grønvold.
Finansfokus 10.10.2025
Det er ikke bare mennesker som må se jobbene sine truet av kunstig intelligens. Nå er det også hundenes tur.
Finansfokus 10.10.2025
Automatisering, kunstig intelligens, outsourcing og fusjoner er drivere som har gitt en kuttbølge i finans. Sist ut er Fremtind, Tryg, DNB og Sparebanken Norge.
Finansfokus 10.10.2025
Jack Zhang - grunnleggeren av fintech-selskapet Airwallex - har blitt sponsor og leverandør av finansinfrastruktur for fotballklubben Arsenal. Han er fra før sponsor for McLaren Formel 1.
Finansfokus 10.10.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt