Hun kommer fra Dedza-distriktet i Malawi. For tre år siden møtte hun en mann i landsbyen som lovte henne arbeid i Tanzania. Familien hennes er fattig, og foreldrene samtykket raskt til at datteren skulle få reise for å jobbe i nabolandet.
Zione, som dengang var 13 år, ante ikke hva slags jobb hun skulle få. Det oppdaget hun først da hun kom til Tanzania sammen med en forretningskvinne som hadde plukket henne opp i Dedza.
- Jeg ble mishandlet av mine sjefer, jeg ble voldtatt og ble gravid, forteller hun.
Ble reddet av sosialarbeidere
Zione ble senere reddet fra marerittet av sosialarbeidere i Dedza. Hun fikk hjelp til å bli reintegrert i samfunnet, men sier hun fremdeles opplever at mange mennesker i landsbyen hennes vifter med en pekefinger til henne.
Mary Mponda (17) kommer fra den samme landsbyen som Zione. Hun ble solgt til en tanzaniansk forretningskvinne da hun var 14. Nå er hun tilbake hos familien sin, også hun takket være lokale sosialarbeidere. De fikk henne fri, med hjelp fra Rights Advice Center, en menneskerettsorganisasjon støttet av Kirkens Nødhjelp.
Menneskehandleren hadde lovet henne en godt betalt jobb i Tanzania, men hun endte opp som hushjelp hos en husfrue som mishandlet henne.
- I dag er jeg fri og jeg vil advare foreldre mot å selge barna sine til ukjente mennesker for pengenes skyld. Det er forferdelig, sier hun.
Fikk stoppet salg av fem barn
Organisasjonen Rights Advice Center (RAC) sier barn helt ned i tiårsalderen blir solgt, de fleste med samtykke fra foreldre og lokale landbysledere.
- Med økonomisk støtte fra Kirkens Nødhjelp har organisasjonen klart å berge mange barn som er blitt solgt, sier programansvarlig i RAC Stella Mpasu.
Organisasjonen samarbeider også med sosialkontoret i Dedza-distriktet. Sosialarbeider Lloyd Ndalama forteller at hans kontor, sammen med RAC og politiet, fikk stoppet salg av fem barn i 2015, to gutter på 14 og tre jenter på 15 og 13.
- Da vi spurte personen som hadde disse barna hvor han skulle med dem, kunne han ikke gi noe troverdig svar. Da skjønte vi at noe var galt. Vi kontaktet politiet, og den mistenkte ble arrestert. Han ble senere kjent skyldig og dømt, sier han.
Ndalame forteller at hans kontor i 2015 hadde ti saker om handel med barn, med i gjennomsnitt sju barn involvert i hver sak. De ble solgt enten til Mosambik eller Tanzania. De fleste jentene som blir solgt ender som sexarbeidere, opplyser han.
- Fattigdom er den viktigste årsaken til at barn blir solgt. Fattige foreldre blir lokket med kontant


































































































