AddToAny

Manglende plantevern holder igjen rapsproduksjon

SVERIGE/NORGE: Om en ikke har full kontroll på frøugraset i raps kan en tape 150 til 200 kilo i avlingspotensial, sier den svenske rapseksperten Albin Gunnarson, som mener mangel på gode frøugrasmidler holder tilbake norsk rapsproduksjon.
Høstraps skal ugrassprøytes på høsten, sånn er det bare. Når vi først har gjort alt vi kan for å så og gjødsle rett, og sprøyte mot spillkorn, må vi også kontrollere ugraset. Balderbrå og frøugras tar plass og nitrogen, så det er mye å vinne på å behandle mot ugras på høsten, sier Albin Gunnarson.
I mer enn 20 år har Albin Gunnarson jobbet som agronom i foreningen Svensk Raps, i tillegg til at han driver et gårdsbruk på 1800 dekar rett øst for innsjøen Vättern i Östergötland. Rapsekspert er ikke helt fornøyd med værgudene når vi prater med ham den andre uka i september.
- Vi fikk hagl og 35 millimeter regn i helga. Det var ikke helt ideelt for nysådd raps, men det var andre som fikk det verre, sier Gunnarson.

FULLT FOKUS PÅ AVLING IGJEN
Det dyrkes høstraps på rundt en million dekar i Sverige, i tillegg til 150 000 dekar vårraps. Målt i volum nådde svensk rapsproduksjon en foreløpig topp i 1990, før det falt som følge av en ufordelaktig arealstøtte i forbindelse med at Sverige ble EU-medlemmer på 90-tallet i kombinasjon med at de nye raps-variantene introdusert på 90-tallet hadde dårligere overvintringsevner.
Rapsen ble da det som kalles «double low», dobbelt lav i innholdet av to uønskede stoffer, glukosiolater og erukasyre.
- Det ble noen vanskelige år for rapsproduksjon i Sverige, og det var også årsaken til at flere aktører i næringa gikk sammen om etablere foreningen Svensk Raps i 2000, som har hatt som mål å utvikle rapsdyrkingen i Sverige, forklarer Gunnarson.
Og det målet virker det som de har klart å realisere. I 2022 nådde de en ny topp i svensk rapsproduksjon, og de produserte for første gang mer raps enn toppåret 1990.
- Omkring 2015 erklærte planteforedlerne at vinterherdigheten var tilbake til nivået før rapsen ble dobbelt lav, slik at vi kunne ha fullt fokus på avling. I tillegg hadde vi plantevernmidler som gjorde at vi hadde full kontroll på ugras, insekter, sopp og patogener, sier Gunnarson.
Siden den gang har ting endret seg igjen, spesielt hva gjelder insektmidler, men det kommer vi tilbake til i en senere artikkel.

AREALET SYNKER I NORGE
Gunnarson anslår at han reiser over til Norge noen ganger i året for å treffe norske dyrkere og å være med som rapsekspert på fagdager eller liknende. I tillegg er Svensk Raps dela
Gå til mediet

Flere saker fra Norsk Landbruk

MELØY: 95 prosent av lystgassen er kuttet ved Yara Glomfjord, grunnet en liten, unnseelig pellet på størrelse med det ytterste leddet på lillefingeren.
Norsk Landbruk 28.05.2026
Han kjenner også godt selskapet han skal lede. Roar Lima Grødeland (43) har nemlig sittet i FKRA-styret siden 2017, flere av dem som nestleder.
Norsk Landbruk 28.05.2026
Bionova har hittil i år gitt støtte til 152 prosjekter på fornybar energi og teknologi i landbruket. Av rammen på 228 millioner kroner er 107 millioner kroner nå tildelt.
Norsk Landbruk 28.05.2026
Sjekkliste for optimal hygiene og tilvekst
Norsk Landbruk 28.05.2026
Den nederlandske produsenten Holland-Utrecht utvikler nå HUE Trac 620 Vario, en elektrisk traktor utstyrt med en batteripakke på 400 kWh.
Norsk Landbruk 28.05.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt