AddToAny

- Når jeg først bestemmer meg for noe, vil jeg også gjerne bli best på det

Ida Kristine Jakobsen, GM på CIarion HoteI The Edge i Tromsø, bIe nyIig kåret tiI Årets HoteIier 2023 av HSMAI. Hun mener det er ekstremt viktig at Iedere i reisebransjen engasjerer seg også utenfor egen bedrift, da er det Iettere å se den større sammenhengen. Hun brenner også for rekrutteringen tiI bransjen. I reiseIivsbransjen er det pIass for aIIe, sier Årets HoteIier.
Hvorfor havnet du i hotellbransjen?
- Det var litt tilfeldig, det er jo ikke så enkelt for en 16-åring å bestemme seg for hva man vil gjøre videre. Men jeg har alltid vært interessert i mennesker og er sosialt anlagt, så hotellbransjen hadde jeg lyst til å prøve. Når jeg først bestemmer meg for noe, vil jeg også gjerne bli best på det. Da hadde jeg en tanke om at jeg måtte til hovedstaden, for å lære av de beste. Jeg satte meg på flyet til Oslo og leverte søknader på flere hoteller. Så fikk jeg komme til intervju på Hotel Scandinavia, som resulterte i en lærlingeplass. Min opplevelse der gjorde at jeg raskt skjønte at jeg hadde truffet spikeren på hodet. Bestemte du deg tidlig for at du ville til topps i bransjen?
- Ja, tidlig i lærlingeløpet bestemte jeg meg for at dette var en bransje jeg hadde lyst til å bli i, blant annet fordi vi hadde nær kontakt med gjestene og fikk hyggelige tilbakemeldinger på god service. Kollegialt var det helt fantastisk! Det har alltid ligget naturlig for meg å ta ansvar, sikkert fordi jeg er storesøster, og jeg trives med det. Jeg hadde lyst til å bli værende i bransjen, til å kunne påvirke bedriften og bli en god leder. Etterhvert ble det flytting til Stavanger og Hotellhøgskolen på UiS. Der hadde jeg noen fantastiske år, kjempebra studieopplegg, flotte studiekamerater og interessant jobb ved siden av studiet.
Hva er det du og bransjen i Tromsø har lykkes med?
- I Tromsø har vi vært veldig gode til å samarbeide innad i bransjen, over mange år. Fra rundt 2010 er det blitt gjort en storsatsing på spesielt vinteropplevelser for besøkende. Der er det mange som har startet bedrifter og skapt fantastiske opplevelser. Vi samles ofte og har fokus på produktutvikling. Tromsø som destinasjon er blitt kjent for å være veldig god på samarbeid i bransjen. Internt på hotellet handler det om akkurat det samme. Det handler om å ha gode arbeidslag, rett person på rett plass og gode team, som er opptatt av gode gjesteopplevelser.
Hvilken ledertype er du?
- Jeg vil si situasjonsbestemt, på mange måter. Etter Ho
Gå til mediet

Flere saker fra HRR, Hotell, Restaurant & Reiseliv

– SiO jobber for å redusere bruk av engangsemballasje på våre spisesteder. Resultatene viser at bruken av engangsemballasje har blitt betydelig redusert.
Som del av et landsdekkende nettverk med 273 stasjoner har de fått tilgang til nye konsepter, digitale verktøy og medlemsfordeler, blant annet gjennom
Svinnsikt er utviklet for virksomheter i hele matbransjen, både i privat og offentlig sektor.
Kundene setter stadig større krav til conveniencebransjen. Mange er villige til å prøve nye og mer avanserte smaker, samt videreutviklinger av eksisterende produkter.
Landets servicehandel gjennomgår fortsatt store strukturelle endringer. Siden 2022 har både antallet kiosker og bensinstasjoner i Norge falt nokså kraftig.

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt