AddToAny

Norfund går inn i omstridt bransje i Nigeria, lover å skape gode jobber

Det statlige investeringsfondet Norfund går for første gang inn i kakaoforedling. Det skjer i Afrikas mest folkerike land og investeringen er på tolv millioner dollar.
Journalist Publisert tirsdag 13. juni 2023 - 11:35 Del på e-post

- Norfund går inn i kakao vel vitende om utfordringene denne industrien har knyttet til arbeidsforhold, ikke minst i form av barnearbeid hos underleverandører. Vi vet at det kan bli krevende, men vi har ambisjoner om å bidra til en drift i tråd med høye standarder innenfor miljø og sosiale forhold, sier Obafemi Awobokun, som er ansvarlig for investeringen i Norfund i en pressemelding.

Norfund går inn i det nigerianske selskapet OH Ecosystems Ltd. (Eco), og målet er å skape gode og trygge jobber i verdikjeden for kakao og sjokolade, ifølge pressemeldingen.

Fattigdom er hovedårsaken til barnearbeid og tvangsarbeid blant kakaobønder, og målet med programmet er å bekjempe dette gjennom blant annet mer rettferdig betaling og opplæring i samarbeid med selskapet.

Ifølge en rapport fra amerikanske myndigheter fra 2020 arbeidet det over 1,5 millioner barn i kakaoindustrien bare i Elfenbenskysten og Ghana. Mange av barna, mellom 5 og 17 år, arbeider under hasardiøse arbeidsforhold.

- Sammen om det sosiale og økonomiske

- Det er viktig for oss å ha partnere som Norfund som er opptatt av både den økonomiske og sosiale effekten av arbeidet vårt. Sammen kan vi bidra til en bærekraftig produksjon i hele verdikjeden basert på Nigerias landbruk, sier Nathaniel Durant, admi

Les mer

Flere saker fra Panorama Nyheter

Forhandlingene om en forpliktende pandemi-traktat er krevende og preget av mistillit, ifølge helse- og omsorgsminister Ingvild Kjerkol (Ap).
Panorama Nyheter 28.09.2023
Norges statsminister er ikke i tvil, etter besøk i Ukraina og en rekke møter med ukrainske ledere: Bistanden Ukraina aller helst vil ha, er militær, utviklet på Kongsberg og heter Nasams.
Panorama Nyheter 28.09.2023
Militærjuntaen som kuppet makten i Burkina Faso i fjor høst, sier at landets sikkerhetsstyrker avverget et nytt kupp onsdag.
Panorama Nyheter 28.09.2023
Mer enn 10.000 mennesker har rømt boligene sine i deler av Haitis Centre-provins etter flere angrep fra væpnede gjenger, ifølge landets migrasjonsmyndigheter.
Panorama Nyheter 28.09.2023
Ukraina ber flere land gjøre som Norge og forplikte seg til langsiktige støttepakker. EU og FN mener også det er behov for det - i tillegg til umiddelbar hjelp.
Panorama Nyheter 28.09.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt