Journalist Publisert fredag 14. april 2023 - 08:31 Oppdatert fredag 14. april 2023 - 08:51 Del på e-post
Afrika sør for Sahara er den eneste regionen i verden hvor terrorisme økte i 2021, ifølge Global Terrorism Index. Globalt har antall dødsfall knyttet til voldelig ekstremisme falt siden 2015, bortsett fra i Sahel-regionen, hvor antallet angrep er doblet.
Verst rammet er Somalia, Burkina Faso, Niger og Mali. Virkningene på menneskers liv og levebrød, samt utsiktene for utvikling og fred, er ødeleggende.
- De økonomiske konsekvensene voldelig ekstremisme har hatt på regionen, er enorme, og har for eksempel ødelagt folks mulighet til å tjene til livets opphold, noe som øker sårbarheten deres ytterligere. Denne rapporten viser at hovedårsaken til at enkeltpersoner slutter seg til ekstremistiske grupper, handler om lokale overgrep, sier Nirina Kiplagat til Panorama.
Hun er rådgiver i FNs utviklingsprogram (UNDP) og jobber med å forebygge voldelig ekstremisme i Afrika. I rapporten hun sikter til, «Journey to Extremism in Africa: Pathways to Recruitment and Disengagement», presenterer UNDP resultatene fra en banebrytende studie i noen av de meste berørte landene. Rundt 2200 personer ble intervjuet Tsjad, Mali, Niger, Nigeria, Somalia og Sudan.
Rapporten er en oppfølging av en tidligere studie som UNDP kom med i 2017.
Fotfeste i konfliktsoner
Målet med studien er å få økt forståelse for de individene som slutter seg til ekstremistiske grupper, forklarer Kiplagat.
- Hvem er de? Hvor kommer de fra? Hvis vi forstår hvorfor de blir med, kan vi ta mer effektive, forebyggende tiltak. Vårt budskap er at sikkerhetsdrevne handlinger, spesielt hvis de er militarisert, har begrenset effekt når det gjelder å forhindre spredning av voldelig ekstremisme. De er kostbare, og kan også virke mot sin hensikt, sier hun.
Et av hovedbudskapene i UNDP-rapporten er at voldelig ekstremisme ikke vokser fram i et vakuum. Ekstremistiske grupper som utøver vold, får lett fotfeste i konfliktsoner. Et slikt eksempel er Sahel-beltet i Afrika, som de siste årene har opplevd økt ustabilitet, politisk misnøye, mangel på styresett og militærkupp.
Kiplagat, som er ansvarlig for UNDPs program for å forebygge voldelig ekstremisme i Afrika, har ledet arbeidet med rapporten.
Omtrent halvparten av intervjuobjektene hadde tidligere sluttet seg til en voldelig terrororganisasjon, enten som frivillige rekrutter eller som følge av tvang. Den andre halvparten var personer med omtrent samme bakgrunn og levekår, men uten tilknytning til noen terrororganisasjon. Disse ble inkludert i studiens kontrollgruppe og gjorde det mulig å sammenligne for eksempel hvorfor to individer med omtrent samme utgangspunkt valgte å bli med - eller ikke ble med - i en ekstremistisk organisasjon.
Vil forsørge familien
De fleste av de tidligere rekruttene svarte at muligheten for å få jobb var hovedgrunnen til at de ble med i en av de lokale terrorgruppene. På andreplass kom påvirkning fra familie og venner, og på tredjeplass kom religion.
- Globale


































































































