AddToAny

Forsikring Tryg skal redusere klimaavtrykk med 50 prosent innen 2030 Gjenbruk av bildeler i forbindelse med skade og klimakrav til investeringer. Dette er blant tiltakene når forsikringsselskapet Tryg nå starter en grønn storsatsing. Forsikring

Forsikring Tryg skal redusere klimaavtrykk med 50 prosent innen 2030 Gjenbruk av bildeler i forbindelse med skade og klimakrav til investeringer. Dette er blant tiltakene når forsikringsselskapet Tryg nå starter en grønn
storsatsing. Forsikring
Tryg skal redusere klimaavtrykk med 50 prosent innen 2030
JOBBER MED BÆREKRAFT: Lin Beathe Hæreid er ansatt som bærekraftspesialist i Tryg Norge. Hun kommer fra jobb i Sportsklubben Brann. (Foto: Tryg)

Gjenbruk av bildeler i forbindelse med skade og klimakrav til investeringer. Dette er blant tiltakene når forsikringsselskapet Tryg nå starter en grønn storsatsing.

Jørn-Arne Tomasgard

Bærekraftansvarlig i selskapet, Camilla Nielsen, sier de har klare måleparametere for satsingen. Målsettingen er 50 prosent reduksjon i CO2-avtrykk i Trygs egen virksomhet innen 2030.

- Målsettingen er 30 prosent reduksjon i klimaavtrykkene i 2023, og 50 prosent i 2030, sier Nielsen. Hun jobber i den danske avdelingen av Tryg. For tre uker siden ble Linn Beathe Hæreid ansatt som bærekraftspesialist i Tryg Norge. Hun blir dermed den første i selskapet her i landet som skal konsentrere seg fullt ut om bærekraftig utvikling.

GRØNNE FORSIKRINGER

- Overordnet er det tre utviklingslinjer vi følger: Vi skal være et ansvarlig selskap. Vi skal produsere bærekraftige forsikringer. Og vi skal være et godt og grønt selskap å jobbe i, sier Hæreid. Hun er siviløkonom og har tidligere jobbet med blant annet bærekraft i selskapene Deloitte, Røde Kors og Sportsklubben Brann.

Vi skal være et godt og grønt selskap å jobbe i

Linn Beathe Hæreid

Hun sier Tryg som en aktør med store innkjøp og store investeringer, er i en god posisjon til å påvirke.

- Dette handler blant annet om at vi skal ha ansvarlige innkjøp. Vi er en stor innkjøper med mange tusen leverandører og har skadeoppgjør for mer enn 10 milliarder kroner årlig. Det er viktig at vi stiller krav til leverandørene. Vi kommer til å innføre et screening-system som gjør at vi forsikrer oss om at leverandørbedriften opererer i henhold til blant annet FNs Global Compacts ti prinsipper, forklarer hun.

Målet er å øke andelen bærekraftig skadebehandling med 20 prosent til 2023. Ifølge Tryg vil det bety 10.000 - 15.000 tonn redusert CO2 frem til 2023.

FASER UT FOSSILE INVESTERINGER

- Trygs investeringsportefølje er på 40 milliarder danske kroner, og det er viktig at vi investerer dem på en ansvarlig måte og i overensstemmelse med våre ver

Les mer

Flere saker fra Finansfokus

KI-assistenter, chatboter som kunderådgivere og algoritmestyrt ledelse.
Finansfokus 10.06.2026
For mange pensjonister er fripolisen en viktig del av inntekten. En fripolise er opptjent pensjon fra en tidligere ytelsespensjonsordning i privat sektor.
Finansfokus 10.06.2026
Sverige har mer privat eierskap, og noen familier som tilfører veldig langsiktig eierskap.
Finansfokus 10.06.2026
I år øver finansnæringen ekstra mye på å nedkjempe trusler og aggresjon mot Norge.
Finansfokus 10.06.2026
PORSGRUNN: – Da Trump ble valgt høsten 2025 ble verden et mye mer uforutsigbart sted. Hans grønnlandsutspill var kanskje første skuddet som viste at verden nå var fundamentalt annerledes.
Finansfokus 10.06.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt