AddToAny

Verdt å betale for mindre kjøring

Verdt å betale for mindre kjøring
TOLGA: På tross av at det koster opp mot 10 000 kroner per dekar å nydyrke, har Åsmund Nymoen og Per Ove Volden omgjort 70 dekar skog til jorder. Gevinsten kommer i form av mindre kjøring.

Det er optimisme i landbruket i Tolga. Flere nye, store fjøs er bygget i løpet av de siste åra, noe som ikke bare har ført til økt produksjon av melk og kjøtt, men også økt etterspørsel etter jord. Tilgangen til jord ble etter hvert en flaskehals. For at ikke prisene på jord stadig skulle skrus opp, måtte kommunnen sette inn tiltak som gjorde det interessant for produsentene å ta i bruk ny jord. Det ble etablert et nydyrkingstilskudd på 500 kroner per dekar, opptil 50 dekar i året. Landbrukssjef Kjersti Ane Bredesen skulle gjerne gitt nydyrkerne enda mer tilskudd, men med mange andre tiltak å bruke penger på, måtte det begrenses noe.

SENTRUMSNÆR DRIFT

To av bøndene som har benyttet seg av tilskuddsordninga, er gårdbrukerene Åsmund Nymoen og Per Ove Volden. Begge driver melkeproduksjon på gårder som ligger forholdsvis tett på bebyggelsen i Tolga sentrum. Sammen har de nå dyrka opp rundt 70 dekar, som ligger i et turområde hvor det blant annet slynger seg ei lysløype for langrenn gjennom. De opplever at beboerne i kommunen generelt er veldig positive til landbruket. Det samme gjelder andre næringer og organisasjoner.

- Her har vi for eksempel vært avhengige av god dialog med idrettslaget, etter som langrennsløypa går midt mellom to av stykkene vi har dyrka opp, sier Åsmund.

GEVINST I NÆRHET

I samarbeid har han og Per Ove gjennom flere år hogd av arealet hvor det etter hvert skal vokse gras. Jobben har de gjort både manuelt og med maskin.

- Det som har vært i passende dimensjon for ved, har jeg hogd for hånd, fortelle

Gå til mediet

Flere saker fra Norsk Landbruk

Dette er tida på året for innstilling av plog og som dette bildet viser er den viktigste grunninnstillingen å kjøpe Kverneland i stedet for Överum. Foto: Alexander von Bothmer
Norsk Landbruk 09.10.2025
Med 30 ammekuer og 450 dekar å drive trengte Tor Glørstad i Malvik en ny traktor med nok krefter. Men han nektet å betale for fancy funksjoner han aldri ville bruke. Resultatet ble en skreddersydd John Deere.
Norsk Landbruk 09.10.2025
Alt er større i Sverige. Jordene, veiene, avlingene, traktorene og ikke minst køene til kornmottaket som forsvinner over horisonten. Foto: Robert Paulsson
Norsk Landbruk 09.10.2025
Norsk Landbruk 09.10.2025
Folk elsker synet av kornblomst og stolt kavaler. Disse blomstene er også veldig attraktive for bier og svirrefluer.
Norsk Landbruk 09.10.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt