AddToAny

Uenighet om hva som skal skje med bilistene

Uenighet om hva som skal skje med bilistene
- Uten at vi reduserer biltrafikken i Elgeseter gate, kan man drømme om alt mulig og det vil ikke skje, sier arkitekt Markus Schwai.
Førsteamanuensen ved Institutt for byforming og planlegging ved NTNU følger interessert med på de store planene som er på gang i regi av Trondheim kommune, Miljøpakken og NTNU: Elgeseter gate skal forvandles fra å være ei nitrist, støyende innfartsåre til ei attraktiv bygate med folkeliv og møteplasser.

I slutten av juni vedtok formannskapet at reguleringsarbeidet skal settes i gang. I vedtaket slås det fast at tunnel ikke lenger er aktuelt.

- Så bra! utbryter Schwai, som lenge har argumentert for at tunnel er en dårlig løsning for Elgeseter gate. Han mener den vil fremme bilisme.

Vil ikke hindre bilistene

NTNU ønsket opprinnelig en lang tunnel for å unngå at biltrafikken blir en barriere mellom Gløshaugen og Øya. Dessuten ville det være en måte å unngå gjennomgangstrafikk på gateplan. Nå har NTNU lagt denne ballen død. Deres holdning er at tunnel ikke er så viktig lenger:

Det viktigste er at Elgeseter gate ikke blir en barriere for transportflyt internt i bycampus. En vellykket campusutvikling forutsetter at gata framstår som en levende bygate, skriver de i et brev til Miljøpakken i april.

Og her er NTNU, Miljøpakken og de fleste politikerne enige: Gata skal bli et attraktivt byrom og ei levende bygate. Men hvordan få til det - og er det ønskelig?

- Jeg er ganske sikker på at flere partier mener Elgeseter fortsatt skal være ei innfartsåre, o

Les mer

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt