AddToAny

FIBROMYALGIPASIENTEN

FIBROMYALGIPASIENTEN
Fibromyalgi er en krevende sykdom å håndtere, både for pasient og helsevesen. Å finne den riktige kombinasjonen av arbeid, ro og trening er løsningen for Solrunn Dvergsdal. Hun savner et nettverk av helsepersonell som kan støtte gjennom de vanskeligste periodene.
Det finnes ingen kur mot fibromyalgi, så det gjelder å finne gode strategier for å leve med den. Solrunn Dvergsdal har vært gjennom lange løp med invalidiserende smerter, men opplever i dag at hun behersker sykdommen.
- Mange som blir syke er først gjennom en periode med fortvilelse der man ikke skjønner hva som skjer. Forskning viser at sykdommen starter med lokale smerter i rygg, nakke, albue og ankel, og man kan ha plager i noen år før det utvikler seg til fibromyalgi.
Fastleger kan diagnostisere sykdommen. Den kjennetegnes av en dyp og intens sviende og brennende smerte som flytter seg rundt i kroppen, i følge Dvergsdal. Dårlig søvnkvalitet, stivhet om morgenen, indre frost, hodeverk, feberfølelse, prikkinger i fingertupper og tær, hovenhet, fordøyelsesproblem og irritabel tarm er andre symptomer.
- De fleste fibromyalgipasienter har et sammensatt sykdomsbilde som er vanskelig å symptombehandle, men det er viktig, ikke minst tidlig i fasen. Da kan man forebygge utviklingen av fibromyalgi.

Krevende balansegang
Solrunn Dvergsdal er tidligere leder av Norges Fibromyalgi Forbund og kjenner svært godt til syk
Gå til mediet

Flere saker fra Helsefagarbeideren

Løsninger finnes for å forenkle turnusarbeidet. Arbeidsgivere tester mulighetene. Hva vil skje dersom bemanningen settes opp av en maskin og ikke et menneske?
Helsefagarbeideren 16.09.2025
Delta har inngått samarbeid med Digital Norway om kursing av tillitsvalgte. Tilbudet vil bli tilgjengelig nå i høst.
Helsefagarbeideren 16.09.2025
På forsommeren tok Anne kontakt med oss med en oppfordring: skriv om hva helsefagarbeidere må være obs på når de tar pensjonsvalg, for å unngå å tape penger.
Helsefagarbeideren 16.09.2025
Hvordan står det til i din kommune?
Helsefagarbeideren 16.09.2025
Alle kvinner gjennomgår den, og mange får dårligere helse mens det varer. Likevel snakkes det ikke om overgangsalderen på norske arbeidsplasser.
Helsefagarbeideren 16.09.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt