LO-Aktuelt
16.12.2023
Jobbsøkere med innvandrerbakgrunn er klar over hvilken betydning deres etniske bakgrunn kan ha i det norske arbeidsmarkedet. Noen forsøker derfor å gjøre seg «norskere» i ansettelsesprosessen.
«Sandeep» skjønte ikke at det å ha et utenlandsk navn hadde en betydning, før han søkte på en intern stilling der han jobbet. Han fikk mulighet til å delta i prosessen med å velge ut kandidater til jobben han nettopp hadde søkt på. Han ventet på beskjeden om at han måtte ut av rommet, siden han selv var med i prosessen som kandidat. Men beskjeden kom aldri, fordi søknaden hans var havnet i bunken med ikke aktuelle kandidater. «Sandeep» hadde nemlig søkt under sitt ekte navn, og ikke under det norske kallenavnet han til daglig bruker på jobb. Arbeidsgiver hadde glemt at han egentlig het noe annet. Dermed fikk «Sandeeps» utenlandske navn en avgjørende betydning i ansettelsesprosessen hans.
Eksempelet er hentet fra mitt masterprosjekt, der jeg intervjuet ni personer med innvandrerbakgrunn. Alle hadde eller tok en høyere utdanning og søkte aktivt på utdanningsrelevante jobber. De var enten norskfødte med innvandrerbakgrunn, eller hadde selv innvandret til Norge som barn.
Det er ikke ukjent at personer m
Les opprinnelig artikkelEksempelet er hentet fra mitt masterprosjekt, der jeg intervjuet ni personer med innvandrerbakgrunn. Alle hadde eller tok en høyere utdanning og søkte aktivt på utdanningsrelevante jobber. De var enten norskfødte med innvandrerbakgrunn, eller hadde selv innvandret til Norge som barn.
Det er ikke ukjent at personer m


































































































