Det var krig i Finnmark høsten 1944. Kirkenes ble utsatt for over 300 bombeangrep fra sovjetiske fly, og etter hvert som tyskerne ble drevet lenger og lenger vestover, iverksatte de en grusom strategi: «Den brente jords taktikk».
Ikke et hus eller en bro skulle stå igjen og være til nytte for sovjeterne.
Over 60.000 hjemløse finnmarkinger ble fordrevet sørover, men en radiotale fra Kong Haakon fikk 23.000 finnmarkinger til å trosse tyskernes ordrer, og forbli i Finnmark. De gjemte seg i gruveganger, og i hytter og uthus til fjells og under båter snudd på hodet. Mange av dem bodde slik gjennom hele vinteren, helt til freden kom i mai 1945.
Det er dette historiske bakteppet som gjør at Kong Harald nå har meldt sin ankomst til Kirkenes, 75 år etter at sovjeterne krysset grensa. Det er frigjøringsjubileet som bringer den russiske utenriksministeren Sergei Lavrov, hans norske kollega Ine Marie Eriksen Søreide og statsminister Erna Solberg til grensebyen i slutten av oktober i år.
Politiets VIP-oppdrag omfatter fire personer. Alt ansvar for deres trygghet ligger i politiets hender.
Solid politidekning
Hva skjer når et politidistrikt skal ivareta sikkerheten til såkalte VIP-er, eller «Very Important Persons»? Politiforum var flue på veggen da landets minste politidistrikt mobiliserte for å håndtere en transnasjonal VIP-kvartett i Kirkenes.
Til daglig har politidistriktene mer enn nok å henge fingrene i for å håndtere oppdukkende mål og hauger med saker som helst skulle vært etterforsket i går. Jo lenger man kommer utenfor ring 3 i Oslo, jo lenger unna er hovedstadsressursene i livvakttjenesten, kongeeskorten og Beredskapstroppen.
For ikke å snakke om infrastruktur. Og avstander. Det er kortere fra Oslo til Paris enn fra Oslo til Kirkenes. Hva gjør politidistriktet da?
- Da planlegger vi og setter stab, sier stabssjef Tarjei Sirma-Tellefsen.
Stabssjefen setter øynene i Politiforums utsendte når han blir presentert for oppfølgingsspørsmålet om hvor lenge de har planlagt.
- Dette har vi visst om i 75 år, sier han med et smil.
I praksis har arrangementet vært under planlegging det siste året. Politiet har et opplegg for hver av VIP-ene. Alle objekter som hotell, møtesteder og transportruter, er ressurssatt, og ansvarlige er pekt ut.
Alle tjenestelister er lagt om, slik at oppdraget ikke skal utløse bruk av overtid i særlig grad. Ikke uventet skal politiet dekke arrangementet innenfor budsjett.
Helt alene er imidlertid ikke Finnmark politidistrikt om å dekke sikkerheten. I luften hører vi lyden fra det nye politihelikopteret fra Agusta Westland, som har brukt tre dager på turen fra Oslo. Samme politidistrikt har avgitt Sam og Mac, to hunder av rasen springer spaniel fra Bombetjenesten, som har med seg sine egne hundeførere. Ute på havna ligger kystvaktskipet Farm. I Kirkenes er det politifolk fra hele Finnmark, og noen fra Troms.
Når frigjøringsjubileet skal markeres fredag 25. oktober, har Kirkenes en politidekning som langt overgår målet om to per 1000.
Kanskje kommer Kongen
Klokka 14.00 dagen i forveien, skal stabssjef Sirma-Tellefsen gi status i stabsrommet på politihuset. Før han kommer så langt, gjentar han politimesterens oppdrag for sine underlagte sjefer: Politiet skal bidra til at Frigjøringsjubileet gjennomføres på en trygg og uavbrutt måte. Deretter går han inn på hovedpunktene.
Kong Harald er på oppdrag i Karasjok, Russlands utenriksminister Sergei Lavrov er i fly på tur fra møte med Tyrkias president Recep Erdogan, statsminister Erna Solberg er ventet neste morgen, mens utenriksminister Ine Marie Eriksen Søreide lander med rutefly samme kveld.
Deretter ber stabssjefen om oppdatering fra de ulike P-ene i stabsrommet. De som har delansvar for personell, objekter, VIP-er, eksterne ressurser og alt som trengs. Meldingene er preget av korte, konsise setninger, fagterminologi og fullt fokus. Det er ingen møteplagere i stabsrommet.
Ordren er klar. De ulike ansvarsområdene sjekkes. Alle bekrefter at alt er i henhold til planen.
For uinnvidde kan det se ut som en fordel at stabssjefen har snev av paranoide trekk. Hans jobb er å tenke ut «hva gjør vi hvis». I Finnmark er været en faktor som spiller inn i politioperativ planlegging enten man vil det eller ikke. En av P-ene melder at Meteorologisk institutt varsler 11 sekundmeter og snø i Kirkenes når den store seremonien skal gå av stabelen neste dag. Det betyr kuling og nær null sikt.
Et spørsmål blir stilt over bordet: - Er det en alternativ plan for arrangementskomiteen å trekke innomhus med VIP-ene?
Stabssjefen har svaret klart: - Nei, arrangementet er låst. Vi blir ute. 750 skoleelever er invitert til å synge norske og russiske sanger, musikkorps fra både Kirkenes og Murmansk skal bidra. De har alle vært ute en vinterdag før.
Men har været flere ess i ermet? Kongen skal etter planen fly fra Karasjok til Kirkenes klokka 15.55. Fra Politiets helikoptertjeneste melder liaison Pål Simensen i stabsrommet om godt flygevær. Styggværet er i anmarsj, men har ennå ikke lagt hindringer i veien. Harald er i rute.
Nei, arrangementet er låst. Vi blir ute.
Stabssjefen har kommet til samband og kommunikasjon. P-en med ansvar for sambandet beroliger. Dersom politinettet skulle falle ut, har de back-up via satellittelefoner. Faller dette ut, finnes flere løsninger som Politiforum ikke får lov til å skrive om.
I verste fall, om alt faller ut, er det bare å ta utgangspunkt i en stående ordre for hva som skal gjøres.
- Jeg har alle planene her på papir, sier en annen P, smiler fornøyd og løfter fram en ringperm.
Selv om internett har kommet for å bli, er ikke alle like overbevist om internetts fortreffelighet ved strømbrudd og andre forstyrrelser, hvor asymmetriske hendelser er en del av bildet.
Hvem har ansvaret for Frode Berg?
Mens forberedelsene til Frigjøringsjubileet pågår, kommer en joker inn fra


































































































