AddToAny

Vil ha fisken og arbeidsplassene hjemme

Vil ha fisken og arbeidsplassene hjemme
Forbundsleder Jan-Egil Pedersen mener politikerne må legge bedre til rette for at sjømatnæringens verdiskaping og arbeidsplasser blir i Norge.
Forbundsleder Jan-Egil Pedersen åpnet NNNs konferanse for tillitsvalgte i sjømatindustrien samme dag som fagbevegelsen og arbeidsgiverne i sjømatnæringen krevde at partiene legger til rette for å flytte 20 000 arbeidsplasser i fiskeforedling hjem til Norge. I et felles brev ber de politikerne få øynene opp for de store mulighetene i sjømatnæringen.

- En åpenbar oppgave for våre folkevalgte er å stanse lekkasjen av verdifylt fiskeråstoff slik at vi kan bearbeide og skape flere arbeidsplasser her hjemme, sier Pedersen.



Etterlyser tiltak

I brevet peker de på flere områder som de mener politikerne må ta mer på alvor.

- En konkret sak å gripe fatt i er å sørge for at fisk fra norske kvoter leveres til norsk industri. En annen er å sørge for å stanse råstofflekkasjen som skjer ved at mange tusen tonn med fiskehoder og slog går tapt fordi de kastes på havet. I sum er det
Les opprinnelig artikkel

Flere saker fra NNN-arbeideren

Dette har vært den beste dagen min her på bruket. Faen, noen ganger må vi bare si fra, ikke sant!
NNN-arbeideren 20.04.2026
NNN-medlemmene sakker akterut i lønnsutviklingen. Men NHO vil ikke være med på at det er lederne som stikker av med pengene.
NNN-arbeideren 20.04.2026
NNN er forbundet for deg som jobber i mat-og drikkevareindustrien. Vi er nærmere 30.000 medlemmer. Sammen med andre forbund i LO er vi mer enn 900.000 medlemmer. Forbundet ble stiftet i 1923.
NNN-arbeideren 20.04.2026
Tariffoppgjøret i 1986 endte i en historisk arbeidskonflikt. LO krevde økt kjøpekraft og 37,5 timers arbeidsuke, arbeidsgiverne ville ha moderasjon.
NNN-arbeideren 20.04.2026
Kokk- og servitørfagene stikker fortsatt av med flesteparten som søker seg til matfagene.
NNN-arbeideren 20.04.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt