AddToAny

Vi må tilbake til poenget med å gå på skole

Jeg er en av mange som har sluttet i læreryrket de siste årene. Ingen av regjeringens tiltak for å øke søkningen til lærerutdanningen fikk meg til å vurdere å vende tilbake igjen. Her er forslag som både vil øke rekrutteringen og lokke lærere tilbake til skolen igjen.
Vi kommer ikke utenom en lønn som speiler belastningen ved å være lærer. Riktig lønn anerkjenner hva lærerne står i på jobb og hvor viktig yrket er. Skal man rekruttere unge og beholde erfarne lærere, er rett lønn avgjørende. Det vil også øke status og øke konkurransen om studieplassene og jobbene.

La læreren være god
Vi må tilbake til en skole der lærerne jobber med læring, ikke alt mulig annet. I dag rapporterer lærere at de må være blekkspruter med syv til åtte utdanninger for å ivareta hver enkelt elev. Vi må tilbake til det skole dreier seg om; å lære. Læreren er den viktigste på en skole. Derfor må laget rundt læreren være så godt som mulig, støtte læreren og gi læreren det vedkommende trenger. Politiker, skoleeiere, rektorer og inspektører må hver dag legge til rette så godt som overhodet mulig for at læreren får gjøre jobben sin best mulig. Lærerne skal, i tillegg til å gjøre jobben sin, ikke måtte kjempe for å få lov til å være lærere.

Normaliser ubehag
Fordi noe er ubehagelig, må vi ikke unngå det. Tvert imot, eneste utvei er igjennom. Det må man lære på skolen, fordi læring er ubehagelig. All læring innebærer at man ikke får til, er dårlig,
Gå til mediet

Flere saker fra Utdanning

Våren er endelig kommet, og tusenvis av unge har søkt på videregående og høyere utdanning. Det har fått meg til å reflektere over karakterenes enorme innflytelse i skolesystemet.
Utdanning 29.05.2026
AFGHANISTAN: Etter at den islamistiske Taliban-bevegelsen på nytt tok makten i landet i 2021, har jenter i praksis måttet slutte skolen etter 6. klasse.
Utdanning 29.05.2026
Rødt presset kunnskapsministeren på hva hun vil gjøre for å bedre ytringsklimaet for lærere.
Utdanning 29.05.2026
Problemet er ikke at barn ikke kan matematikk, men at vi voksne ikke alltid ser den.
Utdanning 29.05.2026
Mange lærere føler de ikke kan uttale seg fritt. Resultatet blir et smalere ytringsrom, et stillere profesjonsfellesskap og færre lærerstemmer i den offentlige debatten.
Utdanning 29.05.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt