AddToAny

- Vi håper på et langt og trofast forhold

Ukrainsk bistandssjef om Norges støtte: - Vi håper på et langt og trofast forhold Langsiktighet. Tålmodighet. Et trofast og fast forhold.
Det er stikkord for hvordan lederen for en av Ukrainas aller største hjelpeorganisasjoner håper Norge vil opptre overfor landet hennes i årene framover.

I Ukraina (tekst) Nora Savosnick I Ukraina (foto) Publisert torsdag 22. juni 2023 - 09:13 Del på e-post

- Så langt er vi svært fornøyd med samarbeidet med Norge og Caritas Norge. Jeg håper at Norge blir en fast, konsistent partner som har vilje til å gå sammen med oss. Det handler om å være en ledsager, en følgesvenn som har tålmodighet til å gå sammen med oss hele den lange veien, sier Caritas Ukraina-direktør Tetiana Stawnychy.

Vi møter henne på den katolske hjelpeorganisasjonens hovedkontor i Kyiv. Derifra styrer den 56-årige økonomen og teologen en organisasjon bestående av en myriade av lokalforeninger over hele landet. Alle samarbeider tett med frivillige i lokale menigheter og med offentlige organer.

- Vi ser ikke slutten på denne krigen ennå, og jeg vil anslå at hjelpebehovet kommer til å være der i minst 10-15 år etter at krigen er over. I tillegg til at ødelagt infrastruktur må gjenoppbygges handler det også om menneskene, gjenoppbyggingen av normale liv, en normal hverdag. Vi må bistå med intern helbredelse og gjenoppbygging av menneskene etter traumene de har opplevd. Dette er svært viktig, sier hun.

Jeg vil anslå at hjelpebehovet kommer til å være der i minst 10-15 år etter at krigen er over.

Tetiana Stawnychy, direktør i Caritas Ukraina

Programmer for psyko-sosial støtte er allerede en integrert del av organisasjonens ulike hjelpeprogrammer, et humanitært arbeid Norge støttet med solide 93 millioner kroner i 2022.

Gresk-katolske Caritas Ukraina og Caritas-Spes, utgått fra den romersk-katolske delen av den katolske kirken, er til stede på bakken over hele landet.

Sterkt knyttet til hjemstedet

- Behovene på landsbygda i de østlige regionene, i nærområdene til frontlinjen, er åpenbart de største. For det er i de regionene at folk kan ha en svært begrenset kontakt med samfunnet for øvrig. Det er de som er igjen av sivilbefolkningen som er de mest sårbare og utsatte. Av ulike grunner er de ikke stand til å reise eller de har en sterk motvilje mot å gjøre det fordi de er så bundet til hjemstedet. Det gjelder blant anney en del eldre. I slike områder er matvarehjelp fortsatt høyst aktuelt, sier Stawnychy.

Hun mener denne sterke tilknytningen til hjemmet og hjemstedet kan ses på som et ukrainsk særtrekk.

- Våre ansatte opplever det også i en del sammenhenger der vi tilbyr former for psyko-sosial støtte blant folk som er fordrevet fra sine hjem. For eksempel når vi arrangerer såkalte «barnevennlige rom», da oppstår det en form for gruppedynamikk der bekymringer og følelser kommer til overflaten, sier Caritas-sjefen.

Hennes ansatte forteller at alle brukerne snakker om hvor høyt de elsker hjemmet sitt og om hvordan l

Les mer

Flere saker fra Panorama Nyheter

Forhandlingene om en forpliktende pandemi-traktat er krevende og preget av mistillit, ifølge helse- og omsorgsminister Ingvild Kjerkol (Ap).
Panorama Nyheter 28.09.2023
Norges statsminister er ikke i tvil, etter besøk i Ukraina og en rekke møter med ukrainske ledere: Bistanden Ukraina aller helst vil ha, er militær, utviklet på Kongsberg og heter Nasams.
Panorama Nyheter 28.09.2023
Militærjuntaen som kuppet makten i Burkina Faso i fjor høst, sier at landets sikkerhetsstyrker avverget et nytt kupp onsdag.
Panorama Nyheter 28.09.2023
Mer enn 10.000 mennesker har rømt boligene sine i deler av Haitis Centre-provins etter flere angrep fra væpnede gjenger, ifølge landets migrasjonsmyndigheter.
Panorama Nyheter 28.09.2023
Ukraina ber flere land gjøre som Norge og forplikte seg til langsiktige støttepakker. EU og FN mener også det er behov for det - i tillegg til umiddelbar hjelp.
Panorama Nyheter 28.09.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt