Både Finansforbundet og YS har tydelige forventninger til Norges nye Regjering. Styrke samarbeidet med alle organisasjonene i arbeidslivet står høyt oppe på agendaen.
Svein Åge Eriksen
Senest oppdatert sep 14, 2021
- Hvilke tre saker blir viktigst for forbundet å få gjennomslag for i en ny Regjering?
- For Finansforbundet er det avgjørende at den nye Regjeringen bruker alle anledninger til å fremsnakke og styrke den norske modellen. Den nye Regjeringen må ta aktivt del i utviklingen av det nye arbeidslivet. Her må de balansere rettigheter og muligheter og tenke nytt for eksempel rundt medarbeidereierskap, sier forbundsleder Vigdis Mathisen i Finansforbundet.
Hun peker på at den nye Regjeringen må aktivt fremme rollen som finansnæringen spiller både når det gjelder samfunnsutviklingen og det grønne skiftet. Mathisen understreker at Regjeringen må bidra konkret gjennom gode rammebetingelser og endring av innretningen på finansskatten.
- Hvordan vil forbundet arbeidet for å øke den politiske gjennomslagskraften i tiden som kommer?
- Vi må sikre at vi har et godt grunnlag for våre argumenter og bidra til god dialog med beslutningstakere både i den nye Regjeringen og i det nye Stortinget, sier Vigdis Mathisen.
FIRE YS-KRAV
- Vi må sikre at omstillingen av arbeidslivet blir rettferdig og på arbeidstakernes premisser. Derfor stiller YS fire helt konkrete krav til den regjeringen som skal styre landet de fire neste årene, sier YS-leder Erik Kollerud.
Dette er de fire kravene YS stiller til en politikk for rettferdig omstilling:
Et kompetanseløft i arbeidslivet
Lavere skatt som kompensasjon for økte klimaavgifter
Aktiv næringspolitikk for å skape grønne arbeidsplasser
Reelt partssamarbeid i store saker
LEVEDYKTIGE ARBEIDSPLASSER
- Å utvikle kompetansen kontinuerlig er en forutsetning f


































































































