AddToAny

Tidligere FN-leder skal styre Norads evalueringsarbeid

Etter elleve år med etterforskning og revisjon for FN i New York overtar Helge Østtveiten en av de viktigste jobbene i norsk bistand: leder for evalueringsavdelingen i Norad. Han beskriver det å flytte hjem til Norge som et «eksistensielt valg».
- Den største forskjellen på å jobbe for FN i New York og her hjemme? Det første som slo meg, er faktisk velferdsgodene. Her er det vannkraner med og uten kullsyre. Lyse, trivelige lokaler. Treningsrom. Slik hadde vi det ikke i New York. Luksusen ved å jobbe for FN er betydelig overdrevet, sier Norads ferske evalueringsdirektør Helge Østtveiten.

Etter rundt elleve år i New York, der han ledet FNs utviklingsprogram UNDPs kontor for etterforskning og revisjon, har han og mesteparten av familien vendt hjem.

- Hva fikk deg til å ville kommer og jobbe for Norad etter så mange år ute?

- Det blir jo et slags eksistensielt valg som tvinger seg fram når man bor så lenge i et annet land. Hvem er man og hvordan vil man leve? Vi fant ut at det var på tide å komme hjem. Jobben søkte jeg på fordi jeg vil bruke ferdighetene mine på ting som er vesentlige og viktige.

- Hva tar du meg deg etter elleve år

Les mer

Flere saker fra Panorama Nyheter

Forhandlingene om en forpliktende pandemi-traktat er krevende og preget av mistillit, ifølge helse- og omsorgsminister Ingvild Kjerkol (Ap).
Panorama Nyheter 28.09.2023
Norges statsminister er ikke i tvil, etter besøk i Ukraina og en rekke møter med ukrainske ledere: Bistanden Ukraina aller helst vil ha, er militær, utviklet på Kongsberg og heter Nasams.
Panorama Nyheter 28.09.2023
Militærjuntaen som kuppet makten i Burkina Faso i fjor høst, sier at landets sikkerhetsstyrker avverget et nytt kupp onsdag.
Panorama Nyheter 28.09.2023
Mer enn 10.000 mennesker har rømt boligene sine i deler av Haitis Centre-provins etter flere angrep fra væpnede gjenger, ifølge landets migrasjonsmyndigheter.
Panorama Nyheter 28.09.2023
Ukraina ber flere land gjøre som Norge og forplikte seg til langsiktige støttepakker. EU og FN mener også det er behov for det - i tillegg til umiddelbar hjelp.
Panorama Nyheter 28.09.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt