AddToAny

Splittet Pressens Faglige Utvalg feller Finnmark Dagblad for brudd på god presseskikk i oppslag om skoletopper

Splittet Pressens Faglige Utvalg feller Finnmark Dagblad for brudd på god presseskikk i oppslag om skoletopper
- Det kan ikke være slik at fordi redaksjonen har gjort en god jobb i researchen så kan man legge bort det de gjør feil ellers i oppdraget, advarte konstituert generalsekretær Nils E.
Øy utvalget under diskusjonen.

Behandlingen av en klage på Finnmark Dagblads (FD) oppslag fredag 29. juli om at skoletopper reiste verden rundt for millioner utviklet seg etterhvert til en sjelden affære i Pressens Faglige Utvalg (PFU).

Splittet om bruddgrunnlag

Selv om utvalget var enig om fellelse, var utvalget dypt splittet om hvordan det skulle skje.

Etter nær halvannens diskusjon konkluderte utvalgsleder Alf Bjarne Johnsen med at tre medlemmer ønsket å felle FD for brudd på to punkter, ett medlem ønsket å felle med kritikk på 3.2 om faktagrunnlag og tre ønsket å felle med kritikk på 4.14 om samtidig imøtegåelse.

- Da er vi i den situasjonen at vi ikke har en uttalelse med flertall bak seg. Da må vi jobbe litt med tekst. Vi må ta denne saken opp igjen med behov for å justere teksten betydelig, avsluttet Johnsen behandlingen.

Det er opplæringssjef Lisbeth Sandtrøen i Finnmark fylkeskommune med samtykke fra flere rektorer som klaget inn oppslaget fra i fjor sommer. Blant annet skrev avisen på forsiden at toppsjefer forsynte seg fra minibaren. Da skoleledere var tilbake fra ferie oppklarte de overfor avisen at de betalte dette for egen regning.

Innstilte på to brudd

PFUs sekretariat innstilte på at avisen hadde brutt med god presseskikk. I forslaget til uttalelse heter det at avisen burde gjort mer for å kontrollere faktagrunnlaget.

Hvis avisen hadde tatt kontakt med personene som kritiseres i artiklene, og gitt dem tid og mulighet til å svare på faktiske opplysninger (jf. 4.14), kunne feilene vært forhindret. Avisen var i kontakt med Sandtrøen, men utvalget mener dette ikke var nok, særlig når samtalen ikke førte frem. Det er også av betydning at uriktige opplysninger ble brukt i flere oppfølgingssaker, til skade for de omtalte, heter det i forslaget, som fortsetter:

Dette impliserer også punkt 4.14 om samtidig imøtegåelse. Alle som ble omtalt med navn, totalt fem personer, burde vært gitt muligheten til å imøtegå faktiske opplysninger. Kun én av de navngitte rektorene ble forsøkt kontaktet, og det uten hell. FD burde også gjort mer for å forelegge Sandtrøen, som avisen var i kontakt med, de faktiske beskyldningene. Dette gjelder også for oppfølgingsartiklene, og spesielt lederartikkelen, der feilene var grunnlag for ytterligere kritikk. Utvalget vil samtidig understreke at kommunale toppledere faktisk bør svare mediene, også når de har ferie, dersom de forventer å komme til orde. Slik det fremstår for utvalget, avviste Sandtrøen FDs journalist.

Advarte utvalget

Under debatten i utvalget skrøt flere medlemmer av den gravejobben som Finnmark Dagblad hadde gjort. Konstituert generalsekretær Nils Øy så faktisk behovet for å ta ordet og minne utvalgsmedlemmer om at de ikke kan se bort fra presseetiske brudd selv om de mener den journalistiske jobben er godt levert.

- Jeg forstår at flere i utvalget vil honorere avisen for en god jobb. Det kan utvalget godt forsterke innledningsvis i uttalelsen, men det kan ikke være slik at fordi de har gjort en god jobb i researchen, så kan man legge bort det de gjør feil ellers i oppdrage, sa Øy.

Utvalgsleder Johnsen var tydeligst på at oppslaget og artikkelen måtte innebære et brudd:

- Avisen gjør ikke hele gravejobben fullt ut. De konfronterer ikke fakta med de det gjelder. Vi er nødt til å høre med dem og. Ellers er ikke den journalistiske jobben fullført. Det Finnmark Dagblad gjør er å publisere på et tidspunkt det journalistiske arbeidet ikke er fullendt. Det blir klart for avisen at det uttaket fra minibaren faktisk ble betalt av den enkelte når folk kommer tilbake fra ferie. Sånne feil må man unngå i slike store graveoppdrag, sa Johnsen.

Han mener forsøk på samtidig imøteågelse var tilstrekkelig forsøkt da de ringte opplæringssjefen, som avsluttet samtalen:

- Da må man sende en lang tekstmelding. Dette må forelegges. Journalistikken er ikke fullført før kritikken er fremlagt.

Han fikk støtte fra allmennhetens representant Eva Sannum og journalistenes representant Ellen Ophaug på klar fellelse.

- Her er problemet at 4.14 og 3.2 henger sammen. Det er etter min mening ikke mulig å rive de fra hverandre og si at gravejobben var så fantastisk at vi bare kan felle på ett punkt, føyde Johnsen til.

Mildere fellelse

Redaktørenes representant Alexander Øystå gikk lengst i motsatt retning. Han mener opplæringssjefen gikk langt i å forhindre avisen fra å gjøre jobben sin, og ønsket ikke å felle med dette i bakhodet:

- Jeg mener det er viktig at den obstruksjonen blir sagt fra om på en klar måte. Så egentlig er det kritikk, men det blir veldig vanskelig å ta dissens på det. Da lander jeg nok ned på samlet vurdering.

- Men samlet vurdering er ikke brudd, fikk han til svar fra Johnsen, som for øvrig var kritisk til resonnementet ut fra hvordan utvalget kan fastslå at det var snakk om obstruksjon.

Østyå landet senere på han ønsket å felle FD med kritikk for brudd på 4.14 om samtidig imøtegåelse. Det fikk han støtte for fra allmennhetens representanter Sylo Taraku og Nina Fjeldheim.

Redaktørrepresentant Anne Wider Aasen ønsket å felle med kritikk for brudd på 3.2.

Les mer

Flere saker fra Journalisten

Spalten uttrykker skribentens egne synspunkter. «Gidske Olivia Anderson var ikke et ønsket barn.» Slik starter Alf Ole Ask og Elin Sørsdahls bok ...
Journalisten 28.09.2023
Amedia og Schibsted har signert en intensjonsavtale for å sikre videre distribusjon av papiraviser og pakker, seks dager i uken, i en så stor geografi ...
Journalisten 27.09.2023
Document brøt Vær varsom-plakatens punkt 4.3 om å vise respekt for menneskers egenart og etnisitet.
Journalisten 27.09.2023
Avisa Norge IDAG ble felt av Pressens Faglige Utvalg (PFU) da utvalget behandlet to klager mot samme artikkel i avisa under møtet onsdag 27. ...
Journalisten 27.09.2023
Avisa Nordland gikk fri i Pressens Faglige Utvalg (PFU) onsdag, etter å ha bli klaget inn av tre medlemmer av Rødt Bodø.
Journalisten 27.09.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt