AddToAny

- Rike land må bidra til å løse gjeldsproblemene de har skapt i Afrika

Afrikabankens sjef: - Rike land må bidra til å løse gjeldsproblemene de har skapt i Afrika Analytikere advarer om at flere afrikanske land er på randen av like alvorlige gjeldskriser som de opplevde på 80- og 90-tallet.
Det vil kunne ramme unge særlig hardt, advarer Afrikabankens øverste leder Akinwumi Adesina.

Journalist Andrea Gjestvang Fotograf Publisert tirsdag 09. mai 2023 - 08:33 Del på e-post

- Unge er ikke bare Afrikas fremtid, de er Afrikas nåtid, sier sjefen for Den afrikanske utviklingsbanken Akinwumi Adesina til Panorama.

Han omtaler den unge befolkningen som «Afrikas mest verdifulle skatt». Verdens yngste kontinent har nemlig enorme muligheter for å skape økonomisk vekst. Men det forutsetter at unge faktisk får mulighet til å skape den.

Det kan stor statsgjeld være et hinder for, mener banksjefen. Afrikanske land må nemlig ofte nedprioritere goder som utdanning til fordel for å nedbetale lån. På den måten spiser gjelden opp unges muligheter, selv om de ikke har skyld i den.

Kritisk situasjon i 24 land

Flesteparten av lånene land har tatt opp, er gitt av vestlige, private utlånere, men store lån er også gitt av andre stater, med Kina i spissen.

- Afrikanske land har hovedsakelig lånt penger for å bygge infrastruktur, som i utgangspunktet er positivt for landene. Problemet er at landene ikke får til å tilbakebetale gjelden, sier Adesina.

I det sørlige og østlige Afrika har gjelden doblet seg i løpet av ti år, ifølge Verdensbanken. Det har gjort at 24 land i Afrika sør for Sahara i dag enten har betydelig risiko for, ekstremt stor risiko for eller allerede har havnet i en situasjon der de ikke klarer å betjene lånene, ifølge FNs utviklingsprogram.

På vei mot en ny, global gjeldskrise?

Nå advarer eksperter om at flere afrikanske land kan havne i en lignende situasjon som den de opplevde på 80- og 90-tallet.

Gjeldskrisene den gang var, ifølge FN, et resultat av det som skjedde i tiårene før. Vestlige land opplevde nemlig økonomisk utvikling etter andre verdenskrig, samtidig som de ville vinne kampen om innflytelse mot Sovjetunionen, noe som gjorde at Vesten ga store utlån til fattigere land. Da den globale økonomiske situasjonen forverret seg på 70-tallet og de internasjonale rentene økte, var det mange fattige land som ikke lenger klarte å betjene lånene og måtte ta opp nye lån for å nedbetale gammel gjeld. Det skapte alvorlige gjeldskriser i flere deler av verden på den tiden.

Etter massivt press fra sivilsamfunnet kom Verdensbanken og Det internasjonale pengefondet på banen og fikk i stand avtaler

Les mer

Flere saker fra Panorama Nyheter

Forhandlingene om en forpliktende pandemi-traktat er krevende og preget av mistillit, ifølge helse- og omsorgsminister Ingvild Kjerkol (Ap).
Panorama Nyheter 28.09.2023
Norges statsminister er ikke i tvil, etter besøk i Ukraina og en rekke møter med ukrainske ledere: Bistanden Ukraina aller helst vil ha, er militær, utviklet på Kongsberg og heter Nasams.
Panorama Nyheter 28.09.2023
Militærjuntaen som kuppet makten i Burkina Faso i fjor høst, sier at landets sikkerhetsstyrker avverget et nytt kupp onsdag.
Panorama Nyheter 28.09.2023
Mer enn 10.000 mennesker har rømt boligene sine i deler av Haitis Centre-provins etter flere angrep fra væpnede gjenger, ifølge landets migrasjonsmyndigheter.
Panorama Nyheter 28.09.2023
Ukraina ber flere land gjøre som Norge og forplikte seg til langsiktige støttepakker. EU og FN mener også det er behov for det - i tillegg til umiddelbar hjelp.
Panorama Nyheter 28.09.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt