AddToAny

Presset mot teknologi-gigantene øker

Både i EU og USA mener mange at selskapene misbruker sin markedsmakt.
Presset på teknologigigantene Facebook, Google, Amazon og Apple øker. I USA kan nye lover være på trappene, og i Europa anklages de for misbruk av markedsmakt.

President Joe Biden bidro selv til å øke presset da han i forrige uke utnevnte Lina Khan, en krass kritiker av de store teknologiselskapene, til å lede mektige Federal Trade Commission (FTC).

Den 32 år gamle jussprofessoren ved Columbia University regnes som et juridisk stjerneskudd og vakte oppsikt alt da hun som student ved Yale University i 2017 skrev en banebrytende avhandling om Amazons markedsmakt.

Samtidig med utnevnelsen av Khan, er det nå lovendringer på trappene i Kongressen, der både demokrater og republikanere er kritiske til teknologiselskapenes store makt.

Mange republikanere anklager de sosiale mediene for å stenge konservative stemmer ute, mens andre er kritiske til den store markedsmakten selskapene har.

Lovutkast

Et omfattende utkast til lovendring, ført i pennen av demokraten David Cicilline, behandles nå av justiskomiteen i Representantenes hus. Dersom den blir vedtatt, kan teknologiselskapene blant annet få pålegg om å skille populære plattformer ut fra annen virksomhet.

President Joe Biden har utnevnt den 32 år gamle jussprofessoren Lina Khan til ny leder for Federal Trade Commission (FTC). Foto: Saul Loeb / AP / NTB

Det vil i så fall være Kongressens største inngripen i slik virksomhet på rundt 20 år, da det var Microsofts markedsmakt som bekymret de folkevalgte.

- Dette vil i så fall bli et tungt løft, sier professor Rebecca Allensworth ved Vanderbilt University Law School. Hun er ekspert på USAs antitrust-lovgivning, som skal forhindre kartellvirksomhet og sikre fri konkurranse.

En slik lovendring kan komme til å resultere i årelang strid innen rettsvesenet, spår hun.

Etterforskes

Teknologiselskapene ble lenge hyllet som enestående eksempler på amerikansk innovasjon og hadde en høy status i Washington, ikke minst under tidligere president Barack Obama, da nåværende president Joe Biden var visepresident.

Det tok brått slutt for to år siden, da selskapene ble satt under etterforskning av Kongressen og stadig flere begynte å stille spørsmål om personvern og selskapenes bidrag til å spre hatefullt innhold.

Biden antydet i valgkampen at man burde vurdere å bryte opp teknologigigantene, og han sa også at han ville se endringer når det gjelder de store sosiale medienes juridiske beskyttelse.

Store endringer

Lovutkastet som nå ligger på bordet vil innebære store endringer dersom det blir vedtatt, blant annet forbud mot å promotere egne produkter og tjenester og utestengelse av konkurrenter på egne plattformer.

Det vil også gjøre det langt vanskeligere for de største selskapene å kjøpe opp konkurrenter, noe som har skjedd en rekke ganger de siste årene.

Utkastet bygger på konklusjonene fra en 15 måneder lang gransking, som ble gjennomført av en underkomité i Representantenes hus, ledet av Cicilline.

Granskingen konkluderte med at de fire store teknologiselskapene har misbrukt markedsmakten, både ved overfakturering, misbruk av brukernes data og ved å kreve inngåelse av strenge kontrakter.

Demokraten David Cicilline har utarbeidet et omfattende forslag til lovendring, som kan få store følger for virksomheten til teknologigigantene. Foto: J. Scott Applewhite / AP / NTB

Avviser

Teknologigigantene tilbakeviser anklagene og advarer politikerne mot å hindre at markedskreftene får rå, da dette ifølge dem vil ramme både brukere og mindre aktører.

Får Cicilline det som han vil, økes også budsjettet til konkurransemyndighetene i USA, slik at de skal være bedre rustet til å kikke teknologigigantene i kortene og stille dem til ansvar for eventuelle misligheter.

Demokratene har flertallet i Representantenes hus, men er avhengige av betydelig støtte fra republikanerne i Senatet dersom de skal ha håp om å få lovendringene vedtatt.

Senatet er i dag delt på midten med 50 representanter fra hvert parti, men visepresident Kamala Harris har dobbeltstemme og kan derfor avgjøre saker i Demokratenes favør.

Saksøkt

Det amerikanske justisdepartementet anla sammen med en rekke delstater sak mot Google i oktober i fjor og anklaget selskapet for å misbruke sin dominerende rolle som søkemotor og annonseformidler til å stenge konkurrenter ute.

I desember anla FTC sammen med så å si samtlige amerikanske delstater sak mot Facebook, med krav om at selskapet solgte ut Instagram og meldingstjenesten Whatsapp.

Også i Europa øker presset på teknologigigantene. Senest tirsdag åpnet EU-kommisjonen formell etterforskning for å avklare om Google bryter unionens konkurranseregler og fremmer sin egen annonseteknologi på bekostning av andre publisister, annonsører og tjenester.

Fra før er Apple saksøkt, anklaget for å misbruk av markedsmakt gjennom sin strømmetjeneste for musikk, og EU anklager også Amazon for å presse ut konkurrenter.

Flere land

EU har tidligere også åpnet sak mot Facebook og planlegger også å gjøre det samme med Amazon og Apple.

I Tyskland har en lovendring gitt konkurransemyndighetene utvidet fullmakt i saker mot de store selskapene. På en drøy måned har landets konkurransetilsyn kunngjort gransking av Amazon, Google og Apple.

Tidligere denne måneden startet også Storbritannia en gransking av Facebook. Den er separat fra EUs gransking, men det tidligere medlemmet skal samarbeide tett med EU-kommisjonen.

Image-text:

Lederne for de fire store teknologiselskapene, fra venstre Amazons Jeff Bezos, Apples Tim Cook, Googles Sundar Pichai og Facebooks Mark Zuckerberg, er under økende press både i USA og Europa.

Foto: AP / NTB

Les mer

Flere saker fra Journalisten

Spalten uttrykker skribentens egne synspunkter. «Gidske Olivia Anderson var ikke et ønsket barn.» Slik starter Alf Ole Ask og Elin Sørsdahls bok ...
Journalisten 28.09.2023
Amedia og Schibsted har signert en intensjonsavtale for å sikre videre distribusjon av papiraviser og pakker, seks dager i uken, i en så stor geografi ...
Journalisten 27.09.2023
Document brøt Vær varsom-plakatens punkt 4.3 om å vise respekt for menneskers egenart og etnisitet.
Journalisten 27.09.2023
Avisa Norge IDAG ble felt av Pressens Faglige Utvalg (PFU) da utvalget behandlet to klager mot samme artikkel i avisa under møtet onsdag 27. ...
Journalisten 27.09.2023
Avisa Nordland gikk fri i Pressens Faglige Utvalg (PFU) onsdag, etter å ha bli klaget inn av tre medlemmer av Rødt Bodø.
Journalisten 27.09.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt