Nå får de også støtte fra fire partier på Stortinget.
Både Rødt, SV og Frp tar til orde for det samme. Det mener partiene er gode nyheter for pensjonister generelt, og uføretrygdede og minstepensjonister på de laveste satsene spesielt.
Også Aps regjeringspartner Sp stiller seg bak de tre partiene og vil gi pensjonistene forhandlingsrett med staten på «nærmere definerte områder».
- I trygdeoppgjøret er det ikke reelle forhandlinger i det hele tatt. Regulering av pensjon og trygder blir vedtatt av regjeringen. Vi ønsker å gi pensjonistforbundet retten til medbestemmelse. På den måten kan de som har minst få enda mer, sier Mimir Kristjansson i Rødt.
Hanna Skotheim
Dette er fordelene
Rødt-politikeren mener det er tre fordeler med å la pensjonistforbundet bli hørt:
Bedre omfordeling for å unngå at de som har minst, blir tapere hver gang.
Pensjonister og trygdede får innflytelse, maktpåvirking og medbestemmelsesrett.
Stortinget får en reell behandling av hele trygdeoppgjøret.
- For å sikre at trygdede og pensjonister med de laveste satsene får mer, må det det ligge en mer demokratisk og rettferdig prosess i bunn, sier Kristjansson.
- Å gi pensjonistforbundet forhandlingsrett er vikt


































































































