- Denne utredningen er en ubehagelig påminnelse om at vi ikke har hatt den framdriften som man kan forvente på dette området i et land som Norge, sier leder for Likestillings- og mangfoldsutvalget, Nils Kristian Bogen, til Handikapnytt.
Tirsdag 2. mai overrakte han den offentlige utredningen «På høy tid» til kultur- og likestillingsminister Anette Trettebergstuen (Ap).
Likestillings- og mangfoldsutvalget har utredet situasjonen til funksjonshindrede i Norge og kommet med anbefalinger og forslag som skal fremme likestilling, hindre diskriminering og bidra til at funksjonshindredes menneskerettigheter blir ivaretatt.
Brukes til politisk påvirkning
I dokumentet foreslår utvalget 159 tiltak, fordelt på 10 ulike områder.
- Mange av forslagene er ganske konkrete og operative. Vi utfordrer departementene og regjeringen tydelig på mange områder, og vi ønsker å legge et ekstra press på prosessen med å inkorporere CRPD, sier Nils Kristian Bogen til Handikapnytt.
- Hvordan håper du som utvalgsleder at denne utredningen blir brukt og lest?
- Det aller viktigste for utvalget og for meg er at dette blir brukt til å utøve politisk påvirkning fra regjering og storting, og videre ut i fylker og kommuner. Det er så arbeid som gjenstår der ute, så mye uvitenhet og utdaterte rundsk


































































































