AddToAny

Når en ansatt blir dement

Når en ansatt blir dement
Tenk deg at du en dag får høre at du har begynt å gjøre mye feil i jobben din, en jobb du har utført til punkt og prikke, og med yrkesstolthet i mange år. Og tenk deg at du virkelig ikke kan forstå hva det er som går galt, og hvorfor.
Du blir skamfull og begynner å tenke at det er best å slutte, selv om det kan være vanskelig å finne en annen jobb når man bare er noen få år fra pensjonsalderen. Det er vondt å kjenne seg som en byrde og ikke få ting til. Den ene sykemeldingen avløser den andre, og etter hvert finner sjefen din heller ingen annen løsning enn at du må slutte.

Etter som tiden går merker familien din også at noe er galt. Du glemmer de mest opplagte ting. Etter hvert kommer du til utredning, for eksempel hos Anne Brita Knapskog ved hukommelsesklinikken på Ullevål sykehus. Her blir det påvist at du har Alzheimers sykdom. Til oss forteller Knapskog at det ikke er uvanlig at det kommer folk til utredning, som har sluttet i jobben sin i frustrasjon. Først etter at de har sluttet, har de funnet ut at det var en medisinsk grunn til at jobben ble vanskelig.

Hvis du eller de rundt deg - kolleger, sjef eller NAV-rådgivere hadde hatt litt mer kjennskap til demens, kunne du blitt møtt med forståelse og støtte i stedet for klager. Det kunne vært lagt til rette for at du kunne få nye arbeidsoppgaver, gjø-re nytte for deg og være en del av et arbeidsmiljø.

Du ville også tapt mindre økonomisk.



Kan ramme midt i livet Minst 4 000 under 65 år i Norge har de
Les opprinnelig artikkel

Flere saker fra LO-Aktuelt

LO-Aktuelt 08.11.2025
Mange arbeidstakere bruker fortsatt hjemmekontor. Dette bidrar til et nytt klasseskille og kan true det organiserte arbeidslivet.
LO-Aktuelt 08.11.2025
- Det er et politisk spørsmål, sier NHO-sjefen.
LO-Aktuelt 08.11.2025
Den beste egenskapen en tillitsvalgt bør ha, er rettferdighetssans, mener NNN-tillitsvalgt Endre Sekse.
LO-Aktuelt 08.11.2025
Hva skjer når retten til å organisere seg møtes med motstand og skitne triks? Hva må gjøres når fagbevegelsen igjen er under angrep? Det prøver en ny pamflett fra Manifest Analyse å svare på.
LO-Aktuelt 08.11.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt