AddToAny

Lykkes i nord

Selv om flere av de ukrainske flyktningene i Andøy synes språket er vanskelig, har de fleste kommet seg ut i arbeidslivet. I andre kommuner sliter mange med å få seg jobb. Hva er det med nordlandskommunen?
En gjeng reflekskledde små nisser går midt i veien i Storgata i Andenes. Alle har funnet hånda til en ansatt ved skolen. Én av dem er ukrainske Iryna Lemeshova (33).
Langs fortauskanten står lokalbefolkningen og hilser på skoleelevene som går forbi og synger julesanger. Det er jo klart de må stille opp når småtrinnet skal gå i nissetog, selv på en tirsdag midt i arbeidstida.
Andenes og Andøy kommune stilte også opp da krigen brøt ut i Ukraina og flere flyktninger fløy hit til det lille tettstedet med i underkant av 3.000 innbyggere.
Det kan virke som de har fått til noe her i Nordlands-kommunen. Det er i hvert fall det LO-Aktuelt blir forespeilet før vi tar turen nordover.

Flere ut i jobb
I fjor bosatte kommunen 79 ukrainere, mens de i år har bosatt 75. Til sammen har 97 av dem deltatt i introduksjonsprogrammet. Det viser tall fra Voksenopplæring og integrering (VOI) på Andøy.
Av voksne som har kommet siden 2022, har 70 prosent kommet seg ut i jobb, ifølge VOI. Flere av dem har fullført introduksjonsprogrammet, men det er også noen som har gått direkte ut i arbeidslivet.
Kommunen har ennå ikke helt oversikt over hvor mange som har kommet ut i jobb av de som ble bosatt i år. Men de forventer at de som er ferdig med kurset og er i praksis, går ut i jobb etter jul.
Til sammenligning har rundt halvparten av flyktningene i landet som har fullført introduksjonsprogrammet så langt i år, gått ut i arbeid, utdanning eller en kombinasjon av de to, ifølge IMDi. Dette gjelder for alle flyktninger, ikke bare dem fra Ukraina.

Rustet opp
Tett samarbeid med Nav er noe av oppskriften bak Andøyas suksess. I dag har integreringskontoret møter med Nav én gang i uka. Da vet alltid Nav hvordan det går med deltakerne på introduksjonsprogrammet, og VOI vet om deltakerne går på tiltak i Nav, og i så fall hvilke. De har også holdt møter for å finne ut hvordan de kan rekruttere arbeidssøkere til ledige stillinger i Andøy.
Med så mange tilflyttere har kommunen sett behovet for å ruste opp. Både hos VOI, Nav, legekontoret, avdeling for psykisk helse og rus og helsestasjonen. Mens de fleste tjenestene har fått én til to ekstra ansatte, har VOI gått fra å være én person til å bli seks. Også i skoler og barnehager er det blitt ansatt flere for å kunne ta vare på alle barna som har kommet fra Ukraina.

- En kjemperessurs
Kommunen har og
Les opprinnelig artikkel

Flere saker fra LO-Aktuelt

Staale Reiten vokste opp med hardt arbeid og har stått i flere personlige kriser. Nå vil han bidra til å gi Norge mer motstandskraft. Har vi blitt et folk som ikke lenger klarer å gå?
LO-Aktuelt 17.06.2026
Stortinget har vedtatt nye regler som skal gi flere rett på erstatning hvis de skader seg på jobb.
LO-Aktuelt 17.06.2026
Da datamaskinene skulle styre arbeidet, var LO tidlig ute med å kreve medbestemmelse. Det mener forfatter Hilde Nagell er en «glemt arv».
LO-Aktuelt 17.06.2026
– Hun kom inn i FO som et klokt, men fargerikt fyrverkeri, og har for alvor tatt fatt i samfunnsoppdraget til FO som organisasjon, sier Gundersen, som er regionleder for LO i Agder.
LO-Aktuelt 17.06.2026
Under halvparten av norske virksomheter oppfyller lovens krav til systematisk HMS-arbeid. Arbeidsmiljø Mange norske arbeidsplasser gjør ikke nok for å sikre et forsvarlig arbeidsmiljø.
LO-Aktuelt 17.06.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt